Ucom-ի եւ «Արեւորդի» ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակում հերթական համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման նախագիծ է իրականացվել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքում։
Վարդենիս բնակավայրում գտնվող Գառնիկ Կարապետյանի անվան զբոսայգում համայնքապատկան շինության տանիքի վրա տեղադրվել է 11.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան, որը նախատեսված է զբոսայգու լուսավորության եւ հարակից այլ էլեկտրական էներգիայի ծախսերը կրճատելու համար, ավելցուկը կվերաուղղորդվի համայնքային նշանակության այլ ենթակառուցվածքների հոսանքի ծախսի կրճատմանը։
«Էլեկտրական էներգիայի կայուն աղբյուրներից օգտվելը թույլ է տալիս համայնքներին խնայել համայնքային բյուջեներն ու ավելի շատ խնդիրներ լուծել բնակիչների համար։ Դա նաեւ ապրելակերպ է թելադրում, որի կենտրոնում շրջակա միջավայրի պահպանությունն է, հոգատարությունն է բնության եւ միմյանց նկատմամբ։ Ucom-ն էլ որպես պատասխանատու ընկերություն իր պարտքն է համարում հոգ տանել համայնքների ու բնության մասին եւ օրինակ ծառայել այս առումով», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս արեւային կայանի տեղադրումը կարեւոր քայլ է ոչ միայն համայնքային ենթակառուցվածքների էներգիայի ծախսերի նվազեցման առումով, այլեւ ցուցիչ է այն ապրելակերպի, որը կդարձնի մեր համայնքները ավելի կայուն եւ շրջակա միջավայրի նկատմամբ ավելի հոգատար։ «Արեւորդի» ՀԿ-ում մենք մշտապես աջակցում ենք այնպիսի լուծումների, որոնք խթանում են վերականգնվող էներգիայի կիրառումը՝ նպաստելով մաքուր, էներգաարդյունավետ եւ ավելի կանաչ ապագայի ձեւավորմանը մեր համայնքների համար», - ասել է Արեւորդի ՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Մարտին Մարալչյանը։
«Շատ շնորհակալ ենք Ucom ընկերությանը այսպիսի կարեւոր ծրագիր իրականացնելու համար` հատկապես Գառնիկ Կարապետյանի այգում, որտեղ դրա կարիքը շատ զգացվում էր։ Արեւային կայանների տեղադրումը ոչ միայն ավելի կլուսավորի մեր այգին, որը մեր ծերերի եւ երիտասարդների ժամանցի վայրն է, այլեւ զգալի խնայողություն կբերի համայնքի բյուջեին։ Հուսով ենք, որ այսպիսի նախաձեռնությունները կշարունակվեն՝ հանուն մեր համայնքի բարօրության եւ կայուն ապագայի», - նշել է Վարդենիս համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Կարեն Մկրտչյանը։
Արեւորդի ՀԿ-ի եւ Յուքոմի համագործակցության շրջանակում նախորդ տարի եւս իրականացվել է նախագիծ Վարդենիս համայնքում՝ Վանեւանում, որտեղ տեղադրվել էր 9.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ կայան։ Այս տարի արեւային կայաններ են տեղադրվել նաեւ Տավուշի մարզի եւ Սյունիքի մի շարք տարբեր բնակավայրերում։

11:56 | 24.10.24 | Новости | 16253
В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации SunChild еще один проект по развитию общественной инфраструктуры был реализован на этот раз в общине Варденис Гегаркуникского марза.
В парке имени Гарника Карапетяна поселка Варденис на крыше здания, принадлежащего общине, установлена солнечная электростанция с установленной мощностью 11,6 кВтч, которая призвана снизить затраты на освещение парка и обеспечить другие сопутствующие нужды, а излишки электроэнергии будут перенаправлены на снижение стоимости электроэнергии для других общественных инфраструктур.
«Использование устойчивых источников электрической энергии не только позволяет сообществам экономить муниципальные бюджеты и решать больше проблем жителей. Это также диктует образ жизни, в центре которого охрана окружающей среды, забота о природе и друг друге. Будучи ответственной компанией, Ucom считает своим долгом заботиться о наших общинах и о природе, а также служить примером в этом плане», - отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Установка этой солнечной электростанции является важным шагом не только с точки зрения снижения затрат на электроэнергию для общественной инфраструктуры, но и показателем образа жизни, который сделает наши общины более устойчивыми и более экологически сознательными. В организации SunChild мы постоянно поддерживаем решения, которые стимулируют использование возобновляемых источников энергии, способствуя формированию чистого, энергоэффективного и более зеленого будущего для наших общин», - сказал Мартин Маралчян, главный инженер общественной организации SunChild.
«Мы очень благодарны компании Ucom за реализацию такого важного проекта, особенно в парке Гарника Карапетяна, где это было очень нужно. Установка солнечных панелей не только обеспечит лучшее освещение нашего парка, который является местом отдыха для пожилых людей и для молодежи, но и принесёт значительную экономию в бюджет общины. Мы надеемся, что такие инициативы будут продолжаться на благо нашей общины и будут способствовать её устойчивому будущему», - сказал первый замглавы общины Варденис Карен Мкртчян.
Отметим, что в рамках сотрудничества общественной организации SunChild и компании Ucom в прошлом году в Ваневане общины Варденис была установлена электростанция мощностью 9,6 кВт/ч. В этом году солнечные электростанции были установлены также в ряде населенных пунктов Тавушской и Сюникской областей.