15:44 | 05.08.24 | Հոդվածներ | exclusive 18262
Լոնդոնի ֆինտեխ ոլորտում տարիներ շարունակ փորձառություն ձեռք բերելուց հետո Ստեֆան Լուկասը 2023-ին տեղափոխվել է Հայաստան: Որպես FinTech Armenia-ի հիմնադիր եւ FAST հիմնադրամի գլոբալ ներգրավվածության գործընկեր՝ Ստեֆանը նպատակ ունի Հայաստանում ձեւավորել ծաղկող ֆինտեխ էկոհամակարգ:
FAST հիմնադրամը, որը հայտնի է գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարարական ծրագրերով, համագործակցում է Ստեֆանի հետ՝ Եվրոպայում լայնածավալ միջազգային նախագծեր իրականացնելու համար:
Նրա ճանապարհը կապված է ոչ միայն բիզնեսի հետ, այլեւ անձնական է՝ արմատավորված ընտանեկան ժառանգությամբ եւ բարեգործական աշխատանքին նվիրվածությամբ: Itel.am-ի հետ զրույցում Ստեֆանը կիսվել է FinTech Armenia-ի ստեղծման, FAST հիմնադրամի հետ համագործակցության եւ Հայաստանում ֆինտեխ ոլորտի մարտահրավերների ու ապագայի մասին։
Հայկական արմատներն ու Հայաստան վերադարձը
Իմ ընտանիքն ունի հայկական արմատեր։ Մենք հայեր ենք Հնդկաստանից, Իրանից, Ինդոնեզիայից, Սյունիքից։ Ես ծնվել եմ Լոնդոնում, երբ բավականին երիտասարդ էի, տեղափոխվեցինք Ֆրանսիայի հարավ, հիմա ապրում եմ Եվրոպայի եւ Հայաստանի միջեւ։
Սովորել եմ Սոֆիա Անտիպոլիսում գտնվող միջազգային դպրոցում, որը Ֆրանսիայի տեխնոլոգիական կենտրոնն է: Այն համարվում է Ֆրանսիայի Սիլիկոնյան հովիտը: Գրեթե երկու տասնամյակ աշխատել եմ ֆինտեխ ոլորտում՝ ֆինանսական ծառայությունների տեխնոլոգիաների մշակման եւ թվային փոխակերպման ուղղությամբ:
Ստեֆան Լուկասը Ստեֆան Լուկասը
Ընտանիքս զբաղվում է բարեգործությամբ. ծնողներս ակտիվ են 20-30 փոքր բարեգործական կազմակերպություններում: Քույրս երեք տարի առաջ է տեղափոխվել Հայաստան՝ օգնելու Սյունիքի սահմանամերձ գյուղերի ընտանիքներին։ Դա ինձ եւս ոգեշնչեց, որպեսզի 2023 թվականին գամ Հայաստան, քրոջս եւ Հայաստանի մեր փոքրիկ թիմի հետ մեկնեմ երկրի հարավ՝ օգնելու սահմանամերձ բնակիչներին:
Երբ ուզում ես օգնել երկրիդ, պետք է հասկանաս՝ որոնք են ուժեղ կողմերդ, իսկ իմ ուժեղ կողմերն են ֆինտեխը գործարար ցանցի եւ փորձի առումով, մի քիչ AI-ը, գոլֆը եւ բարեգործությունը: Դրանք համատեղել եմ Հայաստանում ու ահա այստեղ եմ։
Ֆինանսական տեխնոլոգիաների փորձն ու FinTech Հայաստանի հիմնումը
Լոնդոնում ինձ բախտ է վիճակվել հանդիպել լորդ Փիթեր Քրուդասին, ով դեռ 1995 թվականին ստեղծել է Լոնդոնի ֆինանսական կապիտալի շուկաների առաջին թվային էլեկտրոնային առեւտրային հարթակը: Ես նրանից շատ բան եմ սովորել ֆինտեխ արդյունաբերության մասին: Բավականին հետաքրքրված էի եւ որոշեցի կարիերա սկսել հենց այս ոլորտում: Աշխատել եմ բարձր աճ ունեցող մի շարք ստարտափների, ՓՄՁ-ների, մասնավոր կապիտալի հիմնադրամների, մեծ ընկերությունների համար, ինչպես նաեւ՝ CME Group-ի նման ֆոնդային շուկայում, որն աշխարհի ամենամեծ եւ ամենահին էլեկտրոնային առեւտրի հարթակն է:
Մենք սկսել ենք Fintech Armenia-ն 2023-ին, այս տարի այն շատ ավելի արագ է առաջ շարժվում: Fintech Armenia-ի առաջնային նպատակն ու առաքելությունն է զարգացնել, ընդլայնել ֆինտեխ էկոհամակարգը Հայաստանում եւ երկրից դուրս, նաեւ կամրջել Արեւմուտքը, Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան երկրներն ու Հայաստանը: Վերջապես, իմ լուման ներդնել Հայաստանի հզորացման գործում։
Մարտահրավերներ եւ հնարավորություններ Հայաստանի ֆինտեխում
Մարտահրավերներ կան տեղական շուկայի, բանկերի, ֆինտեխ էկոհամակարգի, ստարտափների, ներդրումային հիմնադրամների, ամբողջական էկոհամակարգի կողմից ընդունման եւ աջակցության ձեռքբերման հետ կապված: Մի քանի ամիս պահանջվեց տեղի միջավայրը վերլուծելու եւ տեղացիների հետ ժամանակ անցկացնելու համար, շարունակում եմ անել ամեն օր: Իսկ դա մարտահրավեր էր՝ այդ աջակցությունը ստանալով բոլոր հիմնական խաղացողներից՝ Կենտրոնական բանկից, առեւտրային բանկերից, ստարտափներից եւ այլն:
Մյուս մարտահրավերը միջազգային հանգույցների եւ կամուրջների կառուցումն է, որոնք կապում են Հայաստանը Լոնդոնի կամ Նյու Յորքի, Սան Ֆրանցիսկոյի կամ Սինգապուրի հետ եւ այլն։
Լավ նորությունն այն է, որ Միացյալ Թագավորությունում բավականին շատ հանդիպումներ եմ ունեցել իմ գործընկերային ցանցի եւ ոլորտի ընկերների, չինական բանկային եւ վճարային, առեւտրային եւ թվային բանկային խաղացողների հետ, նույնիսկ կարգավորող մարմինների հետ՝ նրանց կողմից աջակցություն եւ համաձայնություն ստանալու գալ Հայաստան, Fintech Armenia գագաթնաժողովին եւ դիտարկել Հայաստանի հետ գործընկերության հնարավորություններն ու աշխատել հայաստանյան ֆինտեխ ոլորտի հետ:
Այսպիսով, ներկայում մենք ստեղծում ենք հիմնադրամ, պատրաստվում ենք գործարկել ասոցիացիա, որն ունի ավագ խորհուրդ, ներառյալ՝ որոշ խոշոր խաղացողներ Հայաստանի եւ միջազգային մակարդակում։ Դեռեւս անուններ չեմ կարող տալ, բայց ամեն ինչ հրապարակային կլինի շուտով:
Հայաստանում Fintech լանդշաֆտի զարգացման միտումները
Բաց բանկինգը թիվ մեկն է, դա տեղի է ունենում Արեւմուտքում եւ լինելու է Հայաստանում։ Եթե մի պահ նայենք ոլորտին, կտեսնեք, որ Կենտրոնական բանկը, բանկերը եւ ստարտափները շարժվում են դեպի բաց բանկային գործունեություն եւ աստիճանաբար բացում վճարային համակարգերը: Հայաստանը դեռ պահպանողական է եւ զգույշ։
Կտեսնենք նաեւ AI-ի ավելի շատ ինտեգրում առկա էլեկտրոնային առեւտրի հարթակներում, ֆինանսական ծառայություններում, ներդրված ֆինանսների աճ, ինչպիսիք են ինտեգրված ֆինտեխը, plug-in լուծումները, հավելվածները:
Մեկ այլ միտում էլ կա. սուպեր հավելվածների եւ լիովին ինտեգրված սուպեր տեխնոլոգիական հարթակների աճն է: Այսպիսով, հնարավոր է՝ մի օր բանկը ներառվի մուլտի-ոլորտներում, IoT-ի, Big Data-ի հետ մեկ սուպերհավելվածի մեջ:
Իհարկե, բլոկչեյնի աճը: Մարդիկ տարիներ առաջ շատ ոգեւորված էին բլոկչեյնով, Bitcoin-ի եւ Ethereum-ի փոխարժեքների բարձրացմամբ, բայց դա այն չէ, ինչի մասին խոսում եմ: Բլոկչեյնը իրականում փոխակերպում է արդյունաբերությունը տեխնոլոգիական տեսանկյունից:
FAST հիմնադրամի հետ համագործակցությունը եւ նոր դերը
10 տարի առաջ Լոնդոնում հայկական բիզնես միջոցառման ժամանակ ծանոթացա Ռուբեն Վարդանյանի հետ: Նա առաջարկեց ինձ թիմով գալ Հայաստան։ Մենք Լոնդոնում մշակում էինք աշխարհի առաջին HTML5 առեւտրային հարթակը: Ես ուզում էի գալ Հայաստան եւ օգնել նրան վերափոխել Ամերիաբանկը: Նպատակն ու գաղափարը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակագրելն էր։ Որոշակի փորձ ունեի աշխատելու FTSE-ում գրանցված ընկերությունում՝ IG Group-ում, որը Եվրոպայի ամենամեծ հարթակն է:
Ցավոք, այն ժամանակ պատրաստ չէի, կարծում եմ՝ Ամերիաբանկը եւ Հայաստանը եւս պատրաստ չէին այս վերափոխմանը։ 10 տարի պահանջվեց, որպեսզի Հայաստանը զարգանա ու դառնա իսկական բարձր աճի ներուժ ունեցող տեխնոլոգիական կենտրոն: Ժամանակը հենց հիմա է, մենք կարող ենք սկսել եւ սերմը տնկել հիմա։
Ես հանդիպեցի նաեւ FAST-ի հիմնադիր գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանին, նա իմ ընկերն է եւ մենեջերը: Մենք խոսեցինք FAST-ի մասին, թե ինչպես այն կարող է դառնալ հարթակ, որ ինձ պես մարդիկ գան եւ օգնեն Հայաստանին։
Ես FAST-ի համաշխարհային ներգրավվածության գործընկերն եմ: Սա գլոբալ դեր է: FAST-ն ուժեղ է ԱՄՆ-ում, բայց նոր է Եվրոպայում: Նպատակ ունենք գնալ եվրոպական շուկա եւ ներդնել FAST առաքելությունը եվրոպական առանցքային երկրներում: Մենք արդեն մեծ շրջագայություն ենք ունեցել Եվրոպայով, բարձրացրել իրազեկվածությունը մեր առաքելության մասին: Պահանջարկն ու հետաքրքրությունը մեծ է: Վերջերս հայտարարեցինք նոյեմբերի 16-ին Փարիզում կայանալիք գալա ընթրիքի մասին:
Հայաստան տեղափոխվելիս հաջողության հասնելու կարեւոր խորհուրդներ
Բավական խնայողություններ ունեցեք, եկեք այստեղ, ձեզ 12-ից 18 ամիս ժամանակ տվեք: Ժամանելուց առաջ հանդիպեք բոլոր առանցքային մարդկանց, ում կարող եք: Խնդրեք՝ տեղացիները ծանոթացնեն ձեզ մարդկանց հետ, ում կարծում եք, որ պետք է հանդիպել: Ուսումնասիրեք օրենքները, կանոնակարգերը, ձեր կողքին ունեցեք մեկ կամ երկու լավ իրավաբան, հարցեր տվեք եւ պարզեք երկու բան՝ երկրի կարիքներն ու բացերը եւ հնարավորությունները: Հետո փորձեք ձեր ուժեղ կողմերը ծառայեցնել երկրին:
Պետք է չհանձնվել, նվիրվել գործին, ճկուն լինել եւ պարզապես ամեն օր առաջընթացի փոքր քայլեր կատարել՝ առանց չափազանց ագրեսիվության: Ակնհայտորեն կա գոյություն ունեցող շուկա, մտածելակերպ եւ արդյունաբերություն, պետք է լավ ուսումնասիրել, հասկանալ եւ ճիշտ գործողություններ անել երկրի համար:

15:44 | 05.08.24 | Articles | exclusive 18192
After years of gaining expertise in the fintech industry in London, Stefan Lucas made a significant move to Armenia in 2023. As the founder of FinTech Armenia and a partner in global engagement at the FAST Foundation, Stefan is on a mission to create a thriving fintech ecosystem in Armenia. The FAST Foundation, known for its innovative programs in science and technology, has partnered with Stefan to drive large-scale international projects.
His journey is not just about business, it's also deeply personal, rooted in family heritage and a commitment to charitable work. In an insightful conversation with Itel.am, Stefan shares his experiences, challenges, and vision for the future of fintech in Armenia.
Family story, and moving to Armenia
My family is Armenian. We are Armenians from India, Iran, Indonesia, and from Syunik. I was born in London, when I was quite young, we moved to the south of France, but now I'm between Europe and Armenia.
I went to an international school in Sophia Antipolis, which is the technological hub of France. It's the Silicon Valley of France. I've spent just under two decades working in the fintech industry - technology and digital transformation within financial services.
Stefan Lucas Stefan Lucas
We come from quite a charitable, philanthropic family. My parents are quite active with maybe 20, 30 different smaller charities. And my sister moved to Armenia three years ago to help people whose homes and lives were endangered in some of the border villages of Syunik. That inspired me to come here.
I came here to spend more time last year, to go to the south of Armenia with my sister and our little team in Armenia, to help many broken homes.
In parallel, when you want to help your country, you've got to figure out what are your strengths. So, my strengths are fintech in terms of network and experience, a bit of AI, golf, and charity. I put all three together and here I am.
Journey into the FinTech industry, and founding FinTech Armenia
In London I was very lucky. I happened to meet my dad's friend Lord Peter Cruddas. Back in 1995, he pioneered the first digital electronic trading platform for financial capital markets in London. I've learned a lot from him about the fintech industry and how he moved things forward in this industry․ We've been together for over 25 years. I got quite passionate and interested as a young kid. So, I decided to spend my career in this space. I worked for a range of high-growth startups, SMEs, private equity funds, listed companies, and giants. I worked for a stock market like CME Group, which is the world's biggest and oldest electronic trading venue.
We started Fintech Armenia last year, and it's moving forward a lot faster this year. The primary goals and missions of Fintech Armenia is to establish and grow, significantly expand the fintech ecosystem and hub in Armenia, and out of the country. Also, to bridge the West, Asia-Pacific, and Armenia. And finally, to really strengthen Armenia, to add another seed of high-growth in Armenia.
Challenges and opportunities in the Armenian fintech industry
There's always challenges with adoption and gaining acceptance and support from the local market, the banks, the fintech ecosystem, the startups, the investment funds, the full ecosystem. That's taken several months of analyzing the local environment and spending time with the local people here. I do it every day. And that's been a challenge, getting that support from all the key people, from the Central Bank, banks, startups, etc.
Another challenge would be to build the international hubs and bridges to connect Armenia with, let's say, London or New York, San Francisco or Singapore, etc.
But the good news is, in UK I had quite a lot of meetings with my network and friends in the industry, with my Chinese-based banking and payment, trading and digital banking players, even the regulators to get that buy-in, for them to come to Armenia, to the Fintech Armenia Summit, and to look at partnership opportunities with Armenia, and work with the Armenia-based fintech industry.
So, right now, we set up the foundation and now we're setting up and are about to launch the Industry Association that has a senior board, including some of the big guys in Armenia and internationally, without giving the names right now but it will all be public very soon.
Development trends in the Fintech landscape in Armenia
Open banking is number one, that’s happening in the West and it's going to happen in Armenia. If you take a moment to consider the core industry today, you'll see that the Central Bank, banks, and startups are all moving towards open banking and gradually opening up payment systems. Armenia is still conservative and careful. Additionally, learning from the FCA sandbox in London and slowly working with the regulator and the local fintech industry players.
You'll also probably see more adoption of AI within financial services. And then you'll also see growth of embedded finance, such as integrated fintech, plug-in solutions, technologies, apps, within existing e-commerce platforms. That's huge.
Another trend you might see is the rise of super apps and super fully integrated technology platforms, where you might see a bank. So, it could be possible that one day a bank goes into multi-industry, IoT, Big Data, multi-connectivity into one superapp. That's going to be a big one.
And of course, the rise of Blockchain. People got very excited about Blockchain with FOMO (fear of missing out) around Bitcoin price years ago, and Ethereum and others. But that's not what I'm talking about. Blockchain is actually transforming the industry from a technological point of view.
The collaboration with FAST foundation and the new role
10 years ago, I met Ruben Vardanyan in London during an Armenian business event. He kindly suggested that I come to Armenia with my team. We were building the world's first HTML5 trading platform in London. I wanted to come to Armenia and help him transform Ameriabank. The goal and the idea were to list it on the London Stock Exchange. I had some experience working for a FTSE-listed company, IG Group, the biggest platform in Europe.
Unfortunately, I wasn't ready at that time, and I think Ameriabank wasn't ready, and Armenia wasn't ready for this transformation. It's taken 10 years for Armenia to develop to where it is today, to become a real high-growth, high-potential tech hub. The timing is right now for many reasons. We can take Armenia to start, to plant that seed and to grow it.
I also met other interesting, smart, high-performing gentlemen in Armenia and internationally, Armen Orujyan, the founding CEO of FAST, who's my friend and manager. We connected, and the conversation with him was about FAST and how FAST could become the platform for people like me to come and help Armenia.
I’m a partner in global engagement at FAST. Basically, it's a global role. FAST is strong in the US, but newish in Europe. So, going after the European market and implanting the FAST mission in key European countries. We had already had a great tour of Europe, and basically started raising awareness about our mission. And you know demand and interest was very high. We just announced a gala dinner in Paris on 16th November.
Essential tips for success when moving to Armenia
Have enough savings, come here, give yourself 12 to 18 months. Before you come or when you arrive, meet all the key people you can. Ask nicely for some of the key people to introduce you to similar people, and people you think you need to meet. Understand the laws, the regulations, have one or two good lawyers by your side, ask questions, and figure out two things: a country's needs, gaps, and opportunities. Then figure out your strengths and what you can bring.
And then the other thing I would say is don't give up. You know, I would say come in with a thick skin, be dedicated to the cause, be flexible, and just make small steps of progress every day without being too aggressive because obviously there's an existing market and there's an existing mindset and industry and you've got to understand that well and to do the right things for the people and the country.