16:15 | 13.03.24 | Նորություններ | 15534
Համաձայն նախորդ տարի ընդունված հնգամյա ռազմավարության՝ ընկերությունն իր հիմնական նպատակն է դարձրել ընդլայնել ֆիքսված եւ շարժական կապի ցանցը, ինչպես նաեւ բարելավել կապի որակը, որպեսզի Հայաստանի ամբողջ տարածքում բնակիչները հնարավորություն ունենան օգտվել կոնվերգենտ ծառայություններից, այսինքն՝ ստանալ շարժական կապ եւ ինտերնետ, ֆիքսված ինտերնետ եւ հեռուստատեսություն մեկ փաթեթում։ Այս պահին ընկերության ֆիքսված ծառայությունների բաժանորդների կեսից ավելին օգտվում է հենց կոնվերգենտ ծառայություններից՝ ստանալով կապի բոլոր ծառայությունները Ucom-ից։
Մասնավորապես, ընկերության կոնվերգենտ ծառայությունները 2023 թ-ին հասանելի են դարձել նաեւ Իջեւանի, Գորիսի, Գավառի եւ Սեւանի բնակիչների համար։
2023 թ-ի ընդհանուր եկամուտը կազմել է 38,2 մլրդ դրամ, ինչը 5,5 տոկոսով ավելի է, քան 2022 թ-ի եկամուտը։ Ընդ որում, 2023 թ-ի արդյունքում ընկերության ֆիքսված կապի ծառայություններից ստացված եկամուտը կազմել է 16,1 մլրդ դրամ՝ աճելով 2022 թ-ի համեմատ 7,9 տոկոսով։
Ֆիքսված ինտերնետի բաժանորդների քանակը 2023 թ-ին հասել է 133.713՝ 2022 թ-ի համեմատ աճելով 6 տոկոսով։ Ընդ որում, 2023 թ-ին 2022-ի համեմատ Ucom-ն ունեցավ շարժական կապի ծառայություններից օգտվող բաժանորդների թվի ամենամեծ աճը շուկայում՝ 9,2 տոկոս, 2023 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Ucom-ն ուներ շարժական կապից ակտիվ օգտվող 713.151 բաժանորդ։ Եկամուտն այս գծով կազմել է 16,1 մլրդ դրամ՝ աճելով 8,1 տոկոսով։
Գործառնական շահույթը մինչեւ հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների ամորտիզացիայի հաշվարկումը (OIBDA) կազմել է 16,8 մլրդ դրամ, ինչը 6,6 տոկոսով ավելի է 2022 թ-ի ցուցանիշից։ Ընկերության գործառնական շահույթի մարժան (OIBDA Margin) կազմել է 43,8 տոկոս։
Որպես հարկեր 2023 թ. պետական բյուջե է փոխանցվել 12,4 մլրդ դրամ։
Տեխնիկական արդյունքներ
Կապիտալ ծախսերի չափը 2022 թ-ի համեմատ աճել է 26 տոկոսով, ինչն ուղղված է Ucom-ի ցանցերի արդիականացմանը։ Մասնավորապես, կատարվել է ցանցերի եւ սարքերի տեխնիկական զգալի վերազինում, ինչպես նաեւ թարմացվել են ընկերության կողմից օգտագործվող կառավարման համակարգերը, անվտանգության ընթացակարգերը եւ այլ ծրագրային կոմպոնենտներ։
Մեծացվել է ֆիքսված ցանցի թողունակությունը, նաեւ կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ապահովելու են ավելի կայուն կապ եւ հնարավոր ընդհատումների արագ վերականգնում։
Երեւանի տարածքում մոդերնիզացվել է LTE շարժական ցանցի ենթակառուցվածքը՝ ծածկույթն ու թողունակությունը մեծացնելու նպատակով։ Մայրաքաղաքում ընդլայնվել է FTTH (Fiber to the Home) օպտիկական ցանցը եւ բարձրացվել է նրա որակը։
«Մեկ տարի առաջ ինձ վստահվեց ընկերության կառավարումը, մենք մշակեցինք 5 տարվա հավակնոտ ռազմավարություն ու տեսլական, որը ընդունվեց ու հաստատվեց տնօրենների խորհրդի կողմից։ Այս տարվա ընթացքում մեր թիմը միահամուռ աշխատել է ռազմավարությունն իրականացնելու համար։ Այս պահին արդեն գրանցել ենք լուրջ հաջողություններ, մեր ցանցը ամեն օր ընդլայնվում ու ավելի արագ է դառնում, մենք աշխարհահռչակ ընկերությունների հետ համագործակցություն ենք սկսել՝ ուղղված տեխնիկական արդիականացմանը եւ ցանցի հզորացմանը։ Մեր նպատակներն իրոք շատ մեծ են, ու շատ լուրջ ենք տրամադրված», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Միջազգային հավաստագրեր
2023 թվականի ընթացքում ընկերությունը հաջողությամբ անցել է միջազգային սերտիֆիկացման աուդիտ եւ ստացել որակի կառավարման համակարգի ISO 9001 հավաստագիր։
Միջազգային փորձագետների կողմից երկարատեւ եւ մանրակրկիտ ուսումնասիրությունների արդյունքում Ucom-ը 2023 թ-ին ստացել է ISO/IEC 27001 հեղինակավոր հավաստագիր տեղեկատվական անվտանգության բարձր ստանդարտին համապատասխանելու համար, որը տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգերի (ISMS) ամենաբարձր միջազգային չափանիշն է:
Մարդկային ռեսուրսներ
2023 թվականի ավարտին ընկերությունն ուներ շուրջ 1400 աշխատակից։ Տարվա ընթացքում Ucom-ին միացել է 396 նոր աշխատակից, 195 աշխատակից պաշտոնի բարձրացում է ունեցել, աշխատակիցների համար 220 վերապատրաստման դասընթաց է անցկացվել։
Սոցիալական պատասխանատվություն
Ավանդաբար, Ucom-ն իրականացրել է նաեւ իր ԿՍՊ ծրագրերը։ 2023 թ-ի ընթացքում ինտերնետ կապ է տրամադրվել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտին եւ մի շարք կրթական հաստատություններին։ Ինտերնետ հասանելիությամբ են ապահովվել նաեւ մի շարք սպորտային եւ մշակութային միջոցառումներ։ Որպես հովանավոր ընկերությունը հանդես է եկել գիտակրթական միջոցառումների ժամանակ, ինչպիսիք են Silicon Mountains ամենամյա գագաթնաժողովը, Միկրոէլեկտրոնիկայի 18-րդ միջազգային օլիմպիադան։
Շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղությամբ նախաձեռնվել է արեւային կայանների տեղադրում սահմանամերձ Գողթանիկ, Աղավնաձոր եւ Ռինդ գյուղերում։
Աջակցություն է տրամադրվել Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցներին։ Մասնավորապես, World Vision Armenia-ի հետ համագործակցության արդյունքում երեք մարզում` Սյունիք, Գեղարքունիք եւ Տավուշ, Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին տրամադրվել է տաք հագուստ, անկողնային պարագաներ, տաքացուցիչներ եւ այլ անհրաժեշտ իրեր։ Այս նախագիծը հովանավորվել է Ucom-ի եւ աշխատակիցների մասնակցությամբ։
Ucom-ը մասնակցել է նաեւ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի եւ Հայկական կարմիր խաչի համատեղ բարեգործական նախաձեռնությանը, որի շրջանակում արցախցի 5000 ընտանիքի 100 տոննա աջակցություն է ցուցաբերվել` առաջնային պարենային փաթեթների տեսքով:
Վայոց Ձորի եւ Տավուշի մարզում բնակեցված փոքրիկ արցախցիներին տրամադրվել են ամանորյա նվերներ։
Ապագա անելիքներ
Պաշտոնական համաձայնագրեր են կնքվել Nokia-ի եւ հեռուստատեսության ժամանակակից լուծումներ առաջարկող միջազգային առաջատար MediaKind ընկերության հետ:
Nokia-ի հետ Ucom-ը արդիականացնելու եւ ընդլայնելու է շարժական ցանցը՝ դարձնելով այն 5G-ին անցմանը պատրաստ Հայաստանի բոլոր մարզերում: Բացի այդ, Nokia-ն թարմացնելու է Ucom-ի ֆիքսված եւ բջջային ցանցերի հիմնական ենթակառուցվածքները, ներդնելու է նոր բարձր թողունակությամբ IP տրանսպորտային ցանց։
MediaKind ընկերության հետ համագործակցելով՝ Ucom-ը առաջարկելու է տեխնոլոգիապես առաջադեմ հեռուստատեսային նոր հարթակ՝ դուրս գալով ներկայիս IP հեռուստատեսության ցանցի սահմաններից:
Նախատեսվում է իրականացնել թվային տրանսֆորմացիայի գործընթաց, որի արդյունքում կբարելավվի հաճախորդների փորձառությունը։ Ընտրվելու եւ ներդրվելու է նոր կոնվերգենտ բիլինգային համակարգ։ Բացի այդ, ընկերությունը մտադիր է մոտ ապագայում նոր պարտատոմսեր թողարկել։
Տեխնիկական առաջխաղացմանը զուգահեռ, Ucom-ը չի մոռանալու նաեւ իր սոցիալական պատասխանատվության մասին եւ էկոլոգիական նախագծերի շնորհիվ օգնելու է Հայաստանին ունենալ կանաչ ապագա։

16:15 | 13.03.24 | Новости | 15563
Компания Ucom в 2023 году обеспечила высокий уровень стабильного роста как в сфере фиксированной, так и мобильной связи.
В соответствии с утвержденной в прошлом году пятилетней стратегией, основной целью компании стало расширение фиксированной и мобильной сетей, а также повышение качества связи, чтобы жители Армении во всех частях страны имели доступ к конвергентным услугам связи – то есть пакетам, включающим мобильную связь, мобильный интернет, фиксированный интернет и телевидение. На данный момент больше половины абонентов фиксированной связи компании пользуются именно конвергентными услугами, получая все услуги связи от Ucom.
В частности, в 2023 году конвергентные услуги связи стали доступными в городах Иджеван, Горис, Гавар и Севан.
Общий доход компании в 2023 году составил 38,2 млрд драмов, что на 5,5% больше, чем доход 2022 года.
При этом, доход компании от услуг фиксированной связи в 2023 году составил 16,1 млрд драмов, что превышает показатель 2022 года на 7,9%.
Количество абонентов фиксированной связи в 2023 году достигло 133.713, что больше показателя 2022 года на 6%.
При этом, в 2023 году по сравнению с 2022 годом Ucom показал самый быстрый рост количества абонентов мобильной связи на рынке. Рост составил 9,2% и по состоянию на конец 2023 года у Ucom было 713.151 активных абонентов мобильной связи. Доходы компании по данной статье составили 16,1 млрд драмов, что больше прошлогоднего показателя на 8,1%.
Операционный доход до вычета амортизации основных средств и нематериальных активов (OIBDA) составил 16,8 млрд драмов, что на 6,6% выше показателя 2022 года. Операционная маржа составила 43,8%.
В виде налогов компания выплатила в госбюджет за 2023 год 12,4 млрд драмов.
Технические результаты
С целью модернизации своих сетей Ucom в 2023 году увеличил размер капитальных расходов на 26%. В частности, осуществлено значительное переоборудование сетей и оборудования, обновлены системы управления, процедуры безопасности и программные компоненты.
Была увеличена пропускная способность фиксированной сети, внесены изменения, которые позволят обеспечивать более стабильную связь, а также быстрое восстановление после сбоев.
На территории Еревана была модернизирована инфраструктура мобильной сети LTE, чтобы увеличить зону покрытия и пропускную способность сети.
Также в столице была расширена оптическая сеть FTTH (Fiber to the Home), а также повышено ее качество.
«Год назад мне было доверено управление этой компанией, и тогда же мы разработали амбициозную пятилетнюю стратегию и концепцию развития, которая была принята и утверждена советом директоров. В течение этого года наша команда слаженно работала над реализацией стратегии. На данный момент мы уже добились серьезных успехов, наша сеть с каждым днем расширяется и становится все быстрее, мы сотрудничаем с всемирно известными компаниями, чтобы обеспечивать техническую модернизацию и улучшение нашей сети. Мы поставили перед собой очень большие цели и настроены крайне серьезно», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Международные сертификаты
В 2023 году компания с успехом прошла международный сертификационный аудит и получила сертификат соответствия системы менеджмента качества (СМК) ISO 9001.
Также после долгого и тщательного изучения вместе с международными экспертами в 2023 году Ucom получил сертификат ISO/IEC 27001, подтверждающий стандарты системы менеджмента информационной безопасности.
Человеческие ресурсы
К концу 2023 года в компании работали около 1400 человек. В течение года к компании присоединились 396 новых сотрудников, 195 сотрудников получили повышение. В целом, для работников компании было проведено 220 тренингов и курсов повышения квалификации.
Социальная ответственность
Традиционно, Ucom осуществлял также свои программы корпоративной социальной ответственности. В течение 2023 года компания предоставляла интернет-связь музею-институту Комитаса, а также ряду образовательных учреждений. Также доступом к сети был обеспечен ряд спортивных и культурных мероприятий. Кроме того, компания выступила спонсором на нескольких научно-образовательных мероприятиях, таких как ежегодный саммит Silicon Mountains и 18-я международная Олимпиада по микроэлектронике.
В рамках программ по охране окружающей среды была инициирована установка солнечных панелей в селах Гохтаник, Агавнадзор и Ринд.
В 2023 году была оказана поддержка нашим соотечественникам, насильно выселенным из Арцаха. В частности, в сотрудничестве с World Vision Armenia в трех марзах Армении – Сюнике, Гегаркунике и Тавуше переселенцам из Арцаха была предоставлена теплая одежда, постельные принадлежности, обогреватели и другие необходимые вещи. Финансирование данного проекта осуществлялось с участием сотрудников Ucom.
Ucom принял участие также в совместной благотворительной инициативе группы компаний «Галакси» и Армянского красного креста, в рамках которой 5000 семей из Арцаха получили 100 тонн гуманитарной помощи в виде продуктовых пакетов.
Также маленьким арцахцам, размещенным в Тавушском марзе, были предоставлены новогодние подарки.
Планы на будущее
Представив результаты работы компании, г-н Йирикян рассказал также о будущих планах. В частности, он отметил, что были подписаны соглашения с компанией Nokia и компанией MediaKind – лидером в области медиатехнологий и телевидения.
Совместно с Nokia Ucom модернизирует и расширит мобильную сеть, подготовив ее к переходу на 5G по всей Армении. Кроме того, Nokia обновит основную инфраструктуру фиксированной и мобильной сети Ucom, внедрит транспортную сеть IP с высокой пропускной способностью.
Вместе с компанией MediaKind Ucom предложит абонентам новую, технологически продвинутую телевизионную платформу, выйдя за пределы привычного для себя IP-телевидения.
Планируется процесс цифровой трансформации, в результате которого будет улучшен клиентский опыт абонентов. Также будет выбрана и внедрена новая конвергентная билинговая система.
Кроме того, компания планирует выпуск облигаций в ближайшем будущем.
Параллельно с техническим развитием, Ucom не забывает о своей социальной ответственности: компания планирует через свои экологические проекты помочь Армении в строительстве зеленого будущего.