10:51 | 11.03.24 | Նորություններ | exclusive 11487
FAST հիմնադրամի փոխնախագահ Սյուզաննա Շամախյանն ասել է, որ իրենց նպատակներից մեկն այն է, որ Հայաստանում ծնվող եւ համաշխարհային հաջողության հասնող ընկերությունները ոչ թե բացառություն լինեն, այլ օրինաչափություն դառնան:
«Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրի մասնակիցների հետ հանդիպմանը Սյուզաննա Շամախյանը պատմել է, որ 7 տարվա ընթացքում FAST-ը 25 ծրագիր է իրականացնել, որոնցից 10-ն ուղղված են եղել ստարթափերի եւ դրանց մշակած պրուդուկտների առեւտրայնացմանը:
Ավագ դպրոցների աշակերտների համար նախատեսված «Մեկնարկի՛ր» ծրագիրն
իրականացնում են «Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների եւ լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ն եւ Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր գործընկերությամբ։
Սյուզաննա Շամախյանն ասել է, որ այսօր Հայաստանում ստարթափերի զարգացման համար միջոցների պակաս չկա: «Հասանելի կապիտալն ավելի շատ է, քան որակյալ թիմերն ու նորարար գաղափարները», - նկատել է նա: Միաժամանակ FAST փոխնախագահը խորհուրդ է տվել ստարթափերին «չամուսնանալ» իրենց գաղափարի հետ, քանի որ այդ դեպքում հիմնադիրները կորցնում են իրենց թերությունները նկատելու ունակությունը:
Սյուզաննա Շամախյանն ասել է, որ ինկուբացիոն եւ աքսելերացիոն ծրագրերը եւս հաճախ քննադատական մոտեցում չեն ցուցաբերում, քանի որ կասկածի տակ դնելը իրենց գործառույթը չէ: Նա վկայակոչել է վերջերս արված մի հետազոտություն, որի համաձայն աշխարհում մեկ սթարթափի վրա միջինում 15 մլն դոլար է ծախսվում մինչեւ այն պահը, երբ պարզ է դառնում, որ այն շուկայում հեռանկար չունի:
Սյուզաննա Շամախյանը պատմել է, որ FAST-ում մշտապես կիրառվում է idea killing վարժանքը, որի ընթացքում ոլորտի մասնագետները փորձում են վեր հանել բոլոր այն պատճառները, որոնցից ելնելով ստարթափը կարող է հաջողություն չունենալ:
Նրա խոսքով, երբեմն օգտակար է այս վարժանքին մասնակից դարձնել նաեւ ոչ մասնագետներին, որոնք խնդրին կնայեն պրոդուկտի ապագա սպառողի աչքով ու միգուցե արժեքավոր դիտողություններ կամ առաջարկներ կունենան:
Սյուզաննա Շամախյանը «Մեկնարկի՛ր»-ի մասնակիցներին խորհուրդ է տվել ունենալ ոչ թե մեկ, այլ մի քանի գաղափար ու եթե պարզվի, որ առաջնային գաղափարը կենսունակ չէ, աշխատել ուրիշների վրա:
«Ամենակարեւոր հարցերից մեկը սա է. ձեր գաղափարը առաջ տանելով՝
դուք ուզում եք իրական խնդիր լուծե՞լ, թե ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան ապացուցել: Գերակայող պետք է լինի առաջինը: Նաեւ պետք է գիտակցեք, որ իսկական ձեռնարկատերն այն մարդն է, ով շատ է մտածում, հարցեր է տալիս, պայմանական ասած, փորձում է հինգ շերտ ներքեւ իջնել եւ այնտեղ պատասխաններ գտնել», - դպրոցականներին ասել է Սյուզաննա Շամախյանը:

10:51 | 11.03.24 | News | exclusive 12312
Suzanna Shamakhyan, Vice President at FAST Foundation, said that one of their goals is that companies originating in Armenia and achieving global success not to be exceptions but become the norm.
At the meeting with the participants of the Get Started educational program, Suzanna Shamakhyan said that FAST has implemented 25 projects in seven years, 10 of which were aimed at the commercialization of startups and the products they developed.
Get Started program for high school students is implemented by Armenian On-line Media and Journalists Association NGO and Mediamax Media Company, with Viva-MTS as the main partner.
Suzanna Shamakhyan pointed out that Armenia currently does not lack funds for the development of startups. “The capital available exceeds the number of high-quality teams and innovative ideas,” she noted. At the same time, Shamakhyan advised startups against becoming too attached to their initial idea, as it can cause the founders not to notice their flaws.
Suzanna Shamakhyan said that the incubation and acceleration programs often do not show a critical approach, as questioning is not their focus. She referenced a recent study, indicating that, on average, $15 million is invested in a startup worldwide before it is realized that it does not have prospects in the market.
The FAST Vice President mentioned that in FAST they regularly exercise ‘idea killing,’ during which the experts in the field try to identify all the reasons why the startup might not succeed.
She noted that sometimes it is useful to involve non-specialists in this exercise as well, as they can look as future consumer and come up give valuable comments or suggestions.
Suzanna Shamakhyan advised the participants of Get Started program to consider having not just one but several ideas. In the event that their primary idea proves unviable, they can work on the others.
“One of the pivotal questions is this: When pitching your idea, do you genuinely want to solve a real problem or merely to prove something to someone? The first must always prevail. You should also realize that a true entrepreneur is a person who thinks a lot, asks questions and delves deep to find answers,” Suzanna Shamakhyan told the students.