17:11 | 08.01.24 | Հոդվածներ | exclusive 21469
Ամերիկացի լրագրող Քրեյգ Սմիթը վերջերս Forbes պարբերականում հրապարակել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտը ներկայացնող հեղինակային հոդված: Նա պատմել է Հայաստանի տեխնոլոգիական էվոլյուցիայի մասին՝ արեւմտյան ընկերությունների համար ծրագրային ապահովման մշակումից մինչեւ սեփական պրոդուկտի ստեղծում:
Քրեյգ Սմիթը ներկայացրել է այնպիսի նախաձեռնություններ, որոնք խթանում են տեխնոլոգիական կրթությունը, ինչպիսիք են Generation AI-ը, Armath-ը եւ TUMO-ն, ընդգծում են այն մարտահրավերները, որոնց բախվում է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը համաշխարհային բեմ դուրս գալու համար:
Digitec-ի հրավերով Քրեյգ Սմիթը Հայաստանում էր։ Itel.am-ը նրա հետ զրուցել է Հայաստանի հետ ընտանեկան կապի, ՏՏ համայնքի համագործակցության, AI-ի հանդեպ կրքի եւ համաշխարհային մեդիա ընկերություններում աշխատանքի մասին:
Քրեյգ Սմիթը The New York Times-ի նախկին գործադիր տնօրենն է: Մինչեւ 2000 թվականը նա գրել է The Wall Street Journal-ի համար, հետո միացել The New York Times-ին որպես Շանհայի բյուրոյի ղեկավար: Նա հոնկոնգյան միլիարդատեր Ռիչարդ Լիի ֆինանսական նորությունների ձեռնարկության գործադիր խմբագիր է եղել, այնուհետեւ դարձել Li's Pacific Century Group-ի փոխնախագահը: 2011 թվականին նա կրկին միացել է The New York Times-ին որպես Չինաստանի գործադիր տնօրեն՝ հիմնելով եւ ղեկավարելով թերթի առաջին օտարալեզու կայքը: Այժմ արհեստական բանականության մասին գրում է Forbes-ի համար եւ վարում «Eye on AI» փոդքասթը, որն ըստ Feedspot-ի տվյալների՝ երկրորդն է AI-ի մասին փոդքասթների շարքում։
«AI-ի կնքահայրն» ու կարիերայի սկիզբը
The New York times-ում աշխատում էի մի հոդվածի վրա, որը ներկայացնում էր Տորոնտոն որպես տեխնոլոգիական կենտրոն։ Երբ ուսումնասիրում էի պատմությունը, տեղեկացա, որ դրա հիմքում Ջեֆրի Հինթոնն է, ում կոչում են «AI-ի կնքահայր»: Նա այդ ժամանակ AI-ի լավագույն հետազոտողներից էր: Այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում արհեստական բանականության մեջ, իսկապես, սկսվել է նրանից: Ես մեկ օր անցկացրի Ջեֆ Հինթոնի հետ ու գրեցի նրա մասին: Սա մեկ այլ առավելություն է, որ սիրում եմ լրագրողի մասնագիտությունում:
photo © Mediamax
Ընդհանրապես ոչինչ չգիտեի, եւ ոլորտի թոփ մասնագետը թղթով ու գրիչով ինձ բացատրում, սովորեցնում էր նեյրոնային ցանցերի ու դրանց աշխատանքի մասին։ Սա դեռ 2016 թվականն էր, AI-ն այդքան էլ թրենդային չէր: Դեռ այն ժամանակ հասկացա, որ AI-ը փոխելու է աշխարհը, ուստի որոշեցի կենտրոնանալ դրա վրա: Նաեւ հոգնել էի քաղաքականությունից, անվերջ թվացող պատմություններից, իսկ AI-ը շատ նոր էր ու խոստումնալից: Գնում էի տեխնոլոգիական միջոցառումների, կոնֆերանսների եւ առցանց դասընթացների մասնակցում, ծանոթանում բոլոր առաջատար հետազոտողների հետ։
Փոդքասթս սկսել եմ ինքնուրույն՝ ելնելով իմ հետաքրքրություններից: Այժմ այն ոլորտի լավագույն փոդքասթներից մեկն է եւ մեր օրերում բավականին մեծ գումար է վաստակում գովազդների միջոցով: Հիմա թոշակի եմ անցել The New York Times-ից եւ ուղղակի կենտրոնացել եմ Forbes-ի ու իմ փոդքասթի վրա:
AI եւ ML ոլորտի համաշխարհային միտումները եւ ազդեցությունները
AI-ն ընդհանուր նշանակության տեխնոլոգիա է, նման է էլեկտրականությանը, ամեն ինչի համար է, այն շատ է ներթափանցել համաշխարհային տնտեսություն։ Երբ զրուցում եմ ընտանիքիս, ընկերներիս հետ, տեսնում եմ՝ ոչ բոլորն են հասկանում, թե իրականում դա ինչ է, նրանք պարզապես կարդացել են դրա մասին: Շուտով ամեն ինչ կունենա AI։ Շատ հուզիչ ժամանակներում ենք ապրում։ Ես բավական մեծ եմ եւ հիշում եմ այն ժամանակները, երբ նույնիսկ բջջային հեռախոս չկար։ Հիշում եմ, թե երբ այդ մեծ հեռախոսները հայտնվեցին, հետո՝ ինտերնետը, անհատական համակարգիչները եւ այլն։ Այդ իրերն, իսկապես, փոխեցին աշխարհը, բայց AI-ն ավելի արագ ու շատ կփոխի աշխարհը, քան դրանք:
Արհեստական բանականության մասին ամենատարածված միֆերը
Իր ներկայիս վիճակում մարդիկ կարծում են, որ AI-ը կարող է շատ ավելին անել, քան իրականում այն ի վիճակի է: Կարծիք կա նաեւ, թե այն կառավարելու է մարդկությունը, սակայն ըստ իս, առասպել է, դրա հավանականությունը շատ քիչ է։
Պետք է սկսել ուշադրություն դարձնել անվտանգությանը զարգացման սկզբնական փուլում: Եթե շատ երկար եք սպասել, դժվար կլինի վերահսկելը: Մասնագիտական համայնքը պետք է կենտրոնանա անվտանգության վրա, կառավարությունները՝ կանոնակարգերի: Ժամանակն է սկսել լուրջ վերաբերվել դրան։
Հայաստանն ու ընտանիքի պատմությունը
Հայաստանի մասին լսել եմ դեռ փոքրուց, քանի որ մորաքրոջս ամուսինը՝ Մարդիգը, հայ էր։ Մշտապես հիացած էի Հայաստանով, բազմաթիվ հարցեր էի տալիս նրան Հայաստանի մասին։ Մարդիգը երբեք չէր եղել այստեղ, բայց պատմում էր մշակույթի, համայնքի մասին, որում մեծացել էր:
Որպես լրագրող տարիներ առաջ եղել եմ Արեւելյան Թուրքիայում, հիմնականում քրդական շրջաններում։ Երբ Արեւմտյան Հայաստանի շրջաններում էի, ուրիշ զգացողություններ ունեի. այնտեղ շատ ռազմականացված էր ու բավականին դժվար էր ճանապարհորդելը: Կցանկանայի հնարավորություն լիներ այցելել այն վայրերը, որտեղից գաղթել էր Մարդիգի ընտանիքը:
Երբ հնարավորություն եղավ գալ Հայաստան, շատ հուզվեցի ու ոգեւորվեցի, որովհետեւ տեսնում եմ այն ամենն, ինչի մասին պատմել է նա: Ցավոք, Մարդիգը մահացել է երեք տարի առաջ ու այժմ, երբ ես այստեղ եմ, շատ հարցեր կան, որ կցանկանայի ուղղել նրան։
Երբ փոքր էի, Մարդիգն ինձ շախմատ խաղալ սովորեցրեց: Հանդիպելիս գրեթե միշտ շախմատ էինք խաղում: Չգիտեի՝ Հայաստանի կրթական համակարգում շախմատը մեծ դերակատարություն ունի։ Նրա մայրը մորս սովորեցրել էր տոլմա եւ բուրմա պատրաստել։
Ես մեծացել եմ WASP (սպիտակ անգլո-սաքսոն բողոքականներ) մշակույթում, որն այնքան էլ ջերմ չէ: Երբ Մարդիգը մտավ մեր ընտանիք, նա իր ջերմությամբ ու մտերմությամբ շատ էր տարբերվում բոլորից: Ամեն անգամ նրան հիշելիս հուզվում եմ, ուզում եմ գրել նրա ընտանիքի պատմությունը:
Հայկական տեխնոլոգիական համայնքի հետ կապն ու գրավչությունը
Հետաքրքիր էկոհամակարգ է, որը շատ արագ զարգանում է: Մինչ գալը չէի հասկանում, որ Հայաստանն այս տարածաշրջանում այդքան մեկուսացված է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողքին։ Իհարկե, գիտեի Ադրբեջանի հետ կապված իրավիճակի մասին, բայց մինչեւ անձամբ չես լինում, չես պատկերացնում իրական իրավիճակը։
Կարծում եմ՝ հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգը մի փոքր զիջում է իմ այցելած մյուս վայրերին։ Ինձ տպավորեց, թե որքան մտերիմ են համայնքի անդամները, բոլորը ճանաչում են միմյանց եւ որքան անվախ են: Հայաստանում շուկան փոքր է, այն գրեթե գոյություն չունի, ուստի նրանք փորձում են հասնել ԱՄՆ-ի կամ եվրոպական շուկա, ինչը մեծ մարտահրավեր է, բայց բոլորը շատ ինքնավստահ են։ Տպավորված էի նաեւ կրթական նախաձեռնություններից՝ Արմաթից եւ Իրական դպրոցից։ ԱՄՆ-ն ունի բազմաթիվ անապահով մարդիկ, որոնք շատ վատ կրթական միջավայրում են, եւ նման նախաձեռնություններ կարող են լինել նաեւ ԱՄՆ-ում:
Արհեստական բանականության մասին իմ փոդքասթում հարցազրույց եմ վերցրել Հրանտ Խաչատրյանից, ով ղեկավարում է YerevaNN-ը։ Նրա պատմությունը շատ տպավորիչ էր, ես սիրում եմ գիտնականներին, իսկ նա հետազոտող է։ Մի բան, որ այստեղ հետաքրքիր մարտահրավեր է, GPU-ների (Գրաֆիկական մշակման միավորների) բացակայությունն է: Մենք նրա հետ զրուցել ենք այդ մասին։ Դուք լավ ինտերնետ ունեք, բայց GPU-ի խնդիրն իսկական սահմանափակում է: Այս տղաները համարձակ են, պատրաստ են հաջողության հասնել իրենց մարտահրավերներում:

17:11 | 08.01.24 | Articles | exclusive 11448
American journalist Craig Smith featured Armenia's IT sector in a recent Forbes article. He discusses Armenia's tech evolution, starting with software development for Western companies and progressing to creating its own products.
Smith also highlights technology education initiatives like Generation AI, Armath, and TUMO, while pointing out the challenges faced by Armenia's tech ecosystem in going global.
Craig Smith visited Armenia at the invitation of Digitec. Itel.am interviewed him, covering topics such as his family connections to Armenia, collaboration with the Armenian IT community, his enthusiasm for AI, and experience working with global media companies.
Craig S. Smith is an American journalist and former executive of The New York Times. Until January, 2000, he wrote for The Wall Street Journal. He joined The New York Times as Shanghai bureau chief in 2000. In 2008, he joined Hong Kong billionaire Richard Li Tzar Kai's financial news venture as executive editor and subsequently became senior vice president of Li's Pacific Century Group. He rejoined The New York Times in late 2011 as China managing director, founding and running the New York Times' first foreign language site.
Now he writes for Forbes about Artificial Intelligence. He served as a special Government employee for the National Security Commission on Artificial Intelligence and is host of the podcast “Eye on AI”, which is rated №2 among AI-related podcasts by Feedspot.
The "Godfather of AI" and the beginning of a career
I was going to write a story for The New York Times about Toronto being a tech center and when I got into the story I learned that it is because of one guy Geoffrey Hinton and they called him the “Godfather of AI”. He is one of the top researchers in those days for AI. Everything you see happening in AI really started from him, seriously. And I spent a day with Geoff Hinton and I wrote a profile of him. This is another thing that I love about being a journalist.
I didn’t know anything at all and I had a top guy in Al with a pen and paper showing me what a neural network is and explaining, supervising, learning and that day I had my own private tutor. This was in 2016, before AI was really a big thing. I could see immediately that it was going to change the world. So I decided to focus on it. Also I was tired of politics, those stories that never end, this was very new, promising and conquering. I just started going to tech events, conferences, and taking online courses. I got to know all the top researchers.
I started my podcast on my own from my interests. It was not so huge, now it is one of the top podcasts in the field and nowadays it makes quite big money via promotions. Then I retired from The New York Times and just focused on Forbes and my podcast.
AI and ML global trends and impacts
AI is the general purpose technology, it is like electricity, it is for everything. It’s already penetrated the global economy a lot. But I talked to my family, friends and not everybody understands what it means, they’ve just read about it. Soon everything will have AI.
It is a very exciting time. I'm old enough and I remember the times when there were not even mobile phones. I remember those big phones when they appeared and then the internet, personal computers. Those things really changed the world, but AI is going to change the world magnitudes greater than those things.
The most significant myths about Artificial Intelligence
In its current state, people think AI can do a lot more than it actually can do. That is the first thing. Everyone says that it is going to control humanity. In my opinion it is a myth, a very small possibility.
You have to start paying attention to safety early in the development. If you wait too long, then it’s difficult to control. And that is to get the community to get focused on safety and to get the governments to focus on regulations. It is time to start being serious about that.
Armenia and the family history
I’ve heard about Armenia ever since I was a little boy, because I had an uncle by marriage, Mardig who is Armenian. So I was always fascinated by Armenia. I would always ask questions about Armenia, he had never been to Armenia, so he couldn't really talk about the country, but he could talk about the culture, community that he grew up in. When I had an opportunity to come I was very excited, because now I can see all of the things that he talked about. Unfortunately, he passed away 3 years ago from Parkinsօn’s disease. Now that I’m here there are a lot of things that I would like to ask him, like the history of the Church.
As a reporter I’ve visited Eastern Turkey, but mostly in the Kurdish areas, and this was years ago. So I’ve never been in Western Armenia’s places, but I have a feeling for what that land is like. When I was there it was very militarized, it was very difficult to travel. I wish I could   visit where my uncle’s family came from. I knew his mother when she was elderly. Mardig taught me to play chess when I was a little boy and every time I saw him, we played chess. And I didn't know that chess is a big deal in Armenia. His mother taught my mother how to make Dolma and Burma, which is a rolled Baklava.
I grew up in a WASP (White Anglo-Saxon Protestants) culture that is not a very warm one. And it was interesting, when Mardig came into the family he was so different from everybody else. I get very emotional every time I remember him. I want to write the story of his family, to tell the story of Mardig.
Engaging with the Armenian Tech Community
It is an exciting ecosystem that’s developing very quickly. I didn't understand before coming that Armenia is so isolated in this region with Turkey and Azerbaijan. Of course I knew about the current situation with Azerbaijan, but until you arrive in a place you really don't understand the real situation and also I could never visualize the country. So it is very interesting to see the physical country.
I think the Armenian tech ecosystem is a little behind from the other places that I visited. What impressed me is how close the community is, everyone knows each other and how fearless they are. There is no market in Armenia, so they are trying to reach the US or the European market and that seems to me a big challenge, but everyone’s very confident. I was also impressed by the educational initiatives, Armath and Real School. The US has a lot of underprivileged people who are in areas with very poor education and this kind of initiatives the US should do.
Also I have a podcast about Artificial Intelligence and I interviewed several people, including Hrant Khachatryan, who runs YerevaNN. I found him very impressive. I like researchers and he is a researcher. The one thing that is an interesting challenge here is the lack of GPUs (Graphics processing units). We talked with him about it. I mean you have good internet, but the GPU issue is a real constraint. These guys are brave, willing to thrive in their challenges. I hope there will be better connections with the US and that is why I’m here.