17:54 | 25.01.22 | Հոդվածներ | exclusive 17210
2021թ. հունիսին գերմանական առաջատար SAP ընկերությունը եւ Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցը (BANA) հայտարարեցին Հայաստանում BANA-ի կողմից SAP Startup Factory-ի հիմնադրման մասին:
SAP Startup Factory-ի հիմնումը հնարավոր է դարձել ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ծրագրի աջակցության շնորհիվ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության ու Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից, իրականացվում՝ GIZ-ի կողմից:
16 շաբաթ տեւողությամբ ծրագրի ընթացքում SAP Startup Factory-ի մասնակից 8 ստարտափները հնարավորություն են ունեցել գիտելիքներ ստանալ SAP մասնագետներից եւ միջազգային փորձագետներից:
«Ուրախ ենք այս ամենի մաս կազմել, որովհետեւ համագործակցությունն իսկապես հաջողված է: Այսօր մենք տեսնում ենք դրա արդյունքները: ITTD-ն նախագիծ է, որն աշխատում է զբոսաշրջության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ: Այս երկու ոլորտներում էլ մեծ ներուժ ենք տեսնում Հայաստանում», - տեսաուղերձում ասել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի պետ Ֆրանկ Հեսսը։
ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոյի խոսքով՝ SAP Startup Factory-ն Հայաստանում նորարարական համակարգի ուշագրավ օրինակ է ստեղծել.
«Աշխարհում, որում ապրում ենք, տեխնոլոգիաների զարգացումը հնարավորություններ է ստեղծում: Իհարկե, կան բազմաթիվ մարտահրավերներ, կպահանջվի ժամանակ, բայց մենք ունենք ճգնաժամից դուրս գալու ու զարգանալու հնարավորություն», - ասել է Վիլհելմ Հուգոն:
Նա կարեւորել է այս ու նմանատիպ ծրագրերի դեպքում մասնավոր հատվածի հետ աշխատանքը.
«Մենք ցանկանում ենք ավելացնել աշխատանքի հնարավորությունները, խթանել համագործակցությունն ու կապերը Հայաստանում, տարածաշրջանում ու գլոբալ մակարդակով»:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը եւս կարեւորել է հանրային ու մասնավոր հատվածների երկխոսությունը.
Ռաֆայել Գեւորգյանը Ռաֆայել Գեւորգյանը
«Էկոնոմիկայի նախարարության տեսանկյունից նման միջոցառումներն ու նախաձեռնությունները շատ կարեւոր են: Կարեւորում ենք նաեւ հանրային ու մասնավոր հատվածների երկխոսությունը: Մենք լսում ենք մասնավոր հատվածի մտահոգություններն ու խնդիրները, եւ կառավարությունը փորձում է լուծել դրանք: Հաճախ բոլոր խնդիրները չենք կարողանում լուծել, բայց Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ու այլ գործընկերների աջակցությամբ փորձում ենք լուծել առնվազն դրանց մի մասը», - ասել է նախարարի տեղակալը:
«Աքսելերացիոն այս ծրագրի կարեւորագույն նպատակներից մեկն էր, որ ստարտափները սովորեն՝ ինչպես ղեկավարել բիզնեսը, ինչպիսի տեխնոլոգիաներ կիրառել», - ասել է SAP Labs CIS ընկերության գործադիր տնօրեն Անդրեյ Բիեվետսկին:
Նա հիշել է SAP ընկերության ստեղծման ու զարգացման պատմությունը.
«Այս տարի SAP-ը 50 տարեկան է դառնում: 50 տարի առաջ այն 5 ինժեներների կողմից Մայնհայմում հիմնված ավտոտնակային սթարթափ էր: Անհավատալի է, որ այդ 5 տղաները հիմնել են ընկերություն, որն այսօր ավելի քան 107 հազար աշխատակից ունի ու Գերմանիայում ամենամեծ արժեք ունեցողն է: Եթե հետ եմ նայում, տեսնում եմ, որ ստեղծման առաջին 10 տարիների ընթացքում SAP-ն աճել էր ընդամենը 18 աշխատակցով: Սա ասում եմ, որ հասկանաք՝ ստարտափ հիմնելն ու զարգացնելը հեշտ գործ չէ, բայց տեխնոլոգիաները փոխում են մարդկանց կյանքը դեպի լավը»:
Անդրեյ Բիեվետսկին Անդրեյ Բիեվետսկին
SAP Startup Factory-ի ծրագրերի ղեկավար Մանանա Մելքոնյանը միջոցառման մասնակիցներին ներկայացրել է ստարտափների հետ կատարված աշխատանքը.
«Ծրագրի գլխավոր նպատակն էր համապատասխանեցնել դրանք SAP արտադրանքին ու ներկայացնել SAP Store-ում, ինչը հասանելի կդարձներ ավելի քան 440 հազար հաճախորդ ունեցող շուկան»:
Մանանա Մելքոնյանը Մանանա Մելքոնյանը
Նա նշել է՝ այսքանով ստարտափների շուկան զարգացնելու ուղղությամբ աշխատանքը չի ավարտվում ու շուտով կազդարարվի նոր նախագծի մեկնարկը.
«Ամենաոգեւորող լուրն այն է, որ շուտով կսկսենք նոր՝ տարածաշրջանային ծրագիր: Եթե ունեք B2B ստարտափ ու ԱՊՀ տարածաշրջանից եք, հետեւեք մեր պաշտոնական էջերին ու պատրաստ եղեք դիմել», - ասել է SAP Startup Factory-ի ծրագրերի ղեկավարը:
Միջոցառման ավարտին SAP Startup Factory by BANA-ի աքսելերացիոն ծրագրի մասնակից ստարտափները ներկայացրել են իրենց գաղափարները:

17:54 | 25.01.22 | Articles | exclusive 17207
The recently opened Factory by BANA co-working space hosted the Demo Day of the SAP Startup Factory by BANA acceleration project.
The German software corporation SAP and the Business Angel Network of Armenia have announced about the establishment of the SAP Startup Factory by BANA in Armenia in June 2021.
The establishment of the SAP Startup Factory was made possible through the support of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project, implemented by GIZ and co-funded by the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).
During the 16-week project, 8 start-ups participating in the SAP Startup Factory had an opportunity to learn from the SAP specialists and international experts.
“We are happy to be part of this, since the cooperation is really very successful, and today we can see the effect of it. ITTD is a project, the activities of which are aimed at the development of tourism and technologies. We see a big potential in both of the mentioned fields in Armenia”, in his video message mentioned Frank Hess, the Head of Cooperation at the EU Delegation to Armenia.
According to the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” project team leader Wilhelm Hugo, SAP Startup Factory has created a unique example of an innovation system in Armenia.
“In the world, we live in, the development of technologies creates opportunities.  Of course, there are number of challenges, and it may take time, however, we have a chance to overcome the crisis and to develop further”, said Wilhelm Hugo.
Wilhelm Hugo Wilhelm Hugo
He has emphasized the importance of cooperation with the private sector within the frame of the project concerned as well as other initiatives.
“We want to increase job opportunities, to promote the cooperation and networks in Armenia and in the region as well as globally”.
The Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Rafayel Gevorgyan has also highlighted the importance of the dialogue between the private and public sectors.
Rafayel Gevorgyan Rafayel Gevorgyan
“From the RA Ministry of Economy perspective, such events and initiatives are highly important. We attach great importance also to the dialogue between the public and private sectors. We are listening to the concerns raised by the private sector representatives, and the government is trying to address them. Often, we are not able to tackle all the issues, but with the support of the GIZ and other partners we try to solve at least some of them”, mentioned the Deputy Minister.
“One of the major goals of this acceleration project was to provide the start-ups with an insight as to how to manage the business, what technologies to use” said Andrej Bievetski, the Director of SAP Labs CIS.
He recalled the history of establishment and development of SAP.
“SAP is celebrating the 50th anniversary of its founding this year. 50 years ago, it was a garage start-up founded in Meinheim by 5 engineers. It is hard to believe that 5 guys have founded a company, which has over 107 thousand employees today and is ranked as one of the most valuable German brands.
When looking back, we see that during the first 10 years following its founding the number of employees in SAP had increased only by 18. I am sharing this to make you realize that founding and developing a start-up is not an easy job, but technologies change the life of people for the better”.
Andrej Bievetski Andrej Bievetski
SAP Startup Factory Programme Director Manana Melkonyan presented to the participants the activities carried out with start-ups.
“The main goal of the project was to bring them into compliance with SAP products and to promote at SAP store, which would provide an access to the market with more than 440,000 customers”.
Manana Melkonyan Manana Melkonyan
She pointed out that the activities aimed at the development of the start-up market go beyond these efforts, and very soon the launching of a new project will be announced.
“The most inspiring news is that very soon a new regional project will kick-off. So, if you have a B2B start-up and if you are from the CIS, follow our official web-page and be ready to apply”, said the SAP Startup Factory Programme Director.
By the end of the event, the start-ups participating in the SAP Startup Factory by BANA acceleration project presented their ideas.