17:00 | 20.10.21 | Նորություններ | 5773
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմկոմիտեն այսօր կազմակերպված առցանց մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ հայտարարել է Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 16-րդ օլիմպիադայի հաղթողների անունները:
- Առաջին մրցանակակիր է դարձել Ժաննա Խոջայանը` Հայաստանից:
- Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Հասան Մոստաֆա Էմամ Ալին` Եգիպտոսից:
- Երրորդ մրցանակին արժանացել են՝ Խալեդ Համմուդա Մոհամեդ Աբդելռազեկը`Եգիպտոսից, Անջելա Կոստիքը` Սերբիայից, Դեժան Գուտիկը` Բոսնիա-Հերցոգովինայից:
Օլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիան», իսկ գլխավոր գործընկերը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը: Գլխավոր աջակիցն է «Յունիքոմփ» ընկերությունը:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ այս տարվա մրցույթն առանձնանում էր մասնակից երկրների աշխարհագրության բազմազանությամբ՝ ներառելով ներկայացուցիչներ ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Բելառուսից, Բոսնիայից եւ Հերցեգովինայից, Բրազիլիայից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից եւ Ուկրաինայից:
Օլիմպիադան իրականացվել է 2 փուլով: Առաջին փուլն անց է կացվել մասնակից բոլոր երկրներում միաժամանակ` ստուգարքի ձեւով, իսկ երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլը ներառել է ճարտարագիտական բարդագույն խնդիրներ, որոնք պահանջում են համապարփակ լուծումներ: Առաջին փուլին մասնակցած 436 մասնակիցներից 21-ն անցել են եզրափակիչ փուլ, որը տեղի է ունեցել առցանց՝ հոկտեմբերի 8-ին: 21 մրցակիցներից 6-ը Հայաստանից են, իսկ 15-ը՝ մյուս երկրներից:
«16 տարի անընդմեջ Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է այս նախաձեռնությանը: Ինչու՞: Որովհետեւ ակնհայտ է, որ ՏՀՏ ոլորտում, թվայնացման համաշխարհային օրակարգի իրականացման գործում Հայաստանը մտավոր մեծ ներուժ ունի, որը դեռեւս շատ հեռու է՝ ամբողջովին իրացված լինելուց: Ուրախալի է, որ միջազգային օլիմպիադայում ոչ միայն մասնակցում, այլեւ հաղթում են մեր հայրենակիցները: Օլիմպիադան կայացել է եւ նմանօրինակ նախաձեռնությունները չափազանց կարեւոր են երկրի մրցակցային առավելության զարգացման, մեր երկրի ճանաչելիության բարձրացման, տնտեսական աճի, ինչպես նաեւ «ուղեղների արտահոսքը» կանխելու տեսանկյունից»,- ասել է Օլիմպիադայի գլխավոր գործընկեր ընկերության` Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Օլիմպիադան ընդգրկում է հետեւյալ թեմաները. թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում, անալոգային եւ խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր եւ տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական եւ ալգորիթմական ապահովում:
«Այն փաստը, որ Պոլիտեխնիկի հետ համատեղ իրականացվող՝ «Սինոփսիսի» կրթական ծրագրի ուսանողուհին ճանաչվել է լավագույնը աշխարհի 13 երկիր ներկայացնող 436 մասնակիցների մեջ, վկայում է միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում մեր կրթական ծրագրերի միջազգային որակի եւ գերարդիական լինելու մասին»,- նշել է «Սինոփսիս Արմենիայի» նախագահ Երվանդ Զորյանը:

17:00 | 20.10.21 | News | 5987
The Organizing Committee of the Annual International Microelectronics Olympiad today announced the winners of the 16th Annual International Microelectronics Olympiad during an online awarding ceremony:
- Zhanna Khajoyan from Armenia became the first prize winner.
- Hassan Mostafa Imam Ali from Egypt got the second place.
- Three third prizes were awarded to – Khaled Hammuda Mohamed Abdelrazek from Egypt, Angela Kostik from Serbia, Dejan Gutik from Bosnia-Herzegovina.
The initiator and general organizer of the Olympiad is Synopsys Armenia, and the general partner is Viva-MTS. The main supporter is "Unicomp" company.
Viva-MTS said in a press release that this year's Olympiad featured the diversity of the geography of the participating countries, including representatives from the Argentina, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, Vietnam, UAE, Ukraine and the United States.
The Olympiad was conducted in two stages. The first stage, held simultaneously in the participants’ countries, involved a test to establish a baseline. The second, the final stage involved a challenging contest consisting of advanced engineering tasks requiring complex solutions. Of 436 participants in the first stage, 21 were qualified to progress to the second stage, which was held on October 8. Of these 21 contestants, 6 were from Yerevan, and 15 were from a variety of other countries.
“For 16 years in a row Viva-MTS supports this initiative. Why? Obviously, because, in IT, in fulfillment of the global agenda of digitalization Armenia possesses immense potential, which is still very far from being fully used. I am happy our compatriots participate and what is more win in international Olympiad. The competition is now a reality and initiative like this one are extremely important for the development of competitive advantages of the country, increasing the ranking of the country, ensuring its economic growth, as well as for prevention of the brain drain,” Ralph Yirikian, the General Manager of the Olympiad’s General Partner, Viva-MTS, said.
The Olympiad covers the following topics: Digital IC Design and Test, Analog and Mixed Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).
"The fact that the student of the Synopsys educational program implemented jointly with the Polytechnic was recognized as the best among 436 participants from 13 countries of the world, testifies to the international quality of our educational programs in the field of microelectronics," Yervand Zoryan, the President of Synopsys Armenia, said.