14:38 | 08.06.21 | Նորություններ | 13697
Հունիսի 8-ին գերմանական SAP ընկերությունը եւ Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցը (BANA) հայտարարել են համագործակցության մասին՝ միտված Հայաստանում BANA-ի կողմից SAP Startup Factory-ի հիմնադրմանը:
Հայաստանում SAP Startup Factory-ի հիմնումը հնարավոր է դառնում «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության  «Նորարարական տուրիզմ եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է  Եվրամիության եւ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության կողմից, իսկ իրականացումն ապահովում է Գերմանիայի  միջազգային համագործակցության ընկերությունը:
BANA-ի կողմից SAP Startup Factory-ն իր գործունեությունը կսկսի կայացած ստարտափերի աքսելերացիայի առաջին փուլի իրականացմամբ՝ ներգրավելով մինչեւ 10 ստարտափ: Զուգահեռաբար կկազմակերպվեն տարբեր միջոցառումներ՝  նպատակ հետապնդելով հզորացնել կայացման փուլում գտնվող ստարտափերը՝ աքսելերացիոն ծրագրերի համար:
«SAP-ը ստարտափերի հետ համագործակցության մեծ փորձ ունի եւ հաջողությամբ օգնում է ընկերություններին մուտք գործել միջազգային շուկա: Մենք կարող ենք աջակցել մեր տեխնոլոգիաներով ու նորարարական զարգացումներին վերաբերող գիտելիքներով: Թվային համայնքում փորձի փոխանակումը եւ լավագույն գործելակերպով կիսվելը նպաստում է թե´ մրցակցության զարգացմանը, թե´ ընկերությունների  արտահանման ներուժի պահպանմանը: Համոզված եմ, որ SAP ստարտափ ֆաբրիկան խթան կհանդիսանա Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտի հետագա զարգացման համար», - նշել է ԱՊՀ երկրների գծով SAP գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Պետունինը:

14:38 | 08.06.21 | News | 13688
SAP, a German software corporation, and BANA (Business Angel Network of Armenia) announced partnership for establishment of SAP Startup Factory by BANA in Armenia today.
The establishment of SAP Startup Factory by BANA in Armenia has become possible due to the support of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia’’ project, which is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation GIZ.
The SAP Startup Factory by BANA will start with running the 1st batch of acceleration of mature startups by engaging up to 10 startups. In parallel events and activities will be organized, such as bootcamp, incubation, aiming to enhance premature startups for acceleration programs.
“SAP has wide experience in working with startups and successfully helps companies enter international markets. We can help them with our technology and knowledge in innovative developments. Sharing of experience and best practices within the digital economy contributes to both the development of competitiveness and the maintenance of companies’ export potential. I am sure that SAP Startup Factory will give a strong impetus to the further development of the ICT sector in Armenia”, said Alexey Petunin, SAP CIS COO.
“The ultimate goal of establishment of SAP Startup Factory by BANA in Armenia is to guide as many of selected startups as possible to SAP Store, which is the access to global SAP customer base. The program will enable Armenia to become a regional hub by opening the program for the startups from the region”, the press release reads.