11:31 | 07.10.19 | Նորություններ | 10453
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական հեղափոխությունը կհանգեցնի տեխնոլոգիական հեղափոխության, եւ մենք կկարողանանք Հայաստանը դարձնել իսկական տեխնոլոգիական կենտրոն»:
«Այս նպատակը մեզ հասանելի եւ իրատեսական է թվում նաեւ այն պատճառով, որ հայ ժողովրդի բազմաթիվ զավակներ տեխնոլոգիական հանրահայտ նորարարությունների հեղինակներ են»,- ասել է վարչապետը ՏՏ 23-րդ համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT 2019) պաշտոնական բացմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ «մեծ պատիվ է այսպիսի համաժողով հյուրընկալելը, որովհետեւ այն շատ լավ առիթ է միջազգային հանրության հետ խոսելու Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական երկիր դարձնելու ռազմավարության մասին»:
«Մեր երկրի տնտեսությունը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս պահին ունենք 7 տոկոս տնտեսական աճ, մեր երկրում տուրիզմը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս տարի ունենք տուրիզմի շուրջ 13 տոկոս աճ, տպավորիչ աճ է գրանցում նաեւ տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանումը. առաջին յոթ ամսվա կտրվածքով միջին տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը մեր երկրից աճել է 40.9 տոկոսով, իսկ բարձր տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը՝ 34.4 տոկոսով»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով կրթությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այն Հայաստանում պետք է դառնա ազգային ապրելակերպ:
«Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը կարող ենք դարձնել դրախտ տաղանդավոր մարդկանց համար»,- ասել է կառավարության ղեկավարը։
WCIT 2019-ին մասնակցում են 70 երկրից ժամանած ավելի քան 2500 առաջնորդներ, նորարարներ, քաղաքական գործիչներ, հետազոտողներ, արվեստի եւ շոու բիզնեսի ներկայացուցիչներ։

11:31 | 07.10.19 | Новости | 9356
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «происходящая в Армении экономическая революция приведет к революции технологической, и нам удастся превратить Армению в реальный технологический центр».
«Эта цель представляется нам доступной и реалистичной по той причине, что многие дети армянского народа являются авторами известных инноваций»,- отметил премьер-министр на официальном открытии 23-го всемирного IT конгресса WCIT 2019.
Премьер-министр подчеркнул, что «принимать такой форум является большой честью, потому что это очень хороший повод заявить международному сообществу о стратегии превратить Армению в страну высокотехнологической индустрии».
«Экономика нашей страны демонстрирует впечатляющий рост, на данный момент мы зафиксировали рост на 7%. Наша страна также демонстрирует впечатляющий рост в сфере туризма, где мы показали рост на 13%. Рост экспорта технологической продукции также впечатляет: за первые 7 месяцев экспорт технологической продукции из нашей страны увеличился на 40.9%, а высокотехнологической продукции – на 34.4%», - отметил премьер-министр.
Коснувшись образования, Никол Пашинян подчеркнул, что оно должно стать национальным образом жизни в Армении.
«Мы верим, что можем превратить Армению в рай для талантливых людей»,- заявил глава правительства.
В WCIT 2019 участвуют более 2500 лидеров, новаторов, политических деятелей, исследователей, представителей искусства и шоу-бизнеса из 70 стран.