11:31 | 07.10.19 | Նորություններ | 10453
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական հեղափոխությունը կհանգեցնի տեխնոլոգիական հեղափոխության, եւ մենք կկարողանանք Հայաստանը դարձնել իսկական տեխնոլոգիական կենտրոն»:
«Այս նպատակը մեզ հասանելի եւ իրատեսական է թվում նաեւ այն պատճառով, որ հայ ժողովրդի բազմաթիվ զավակներ տեխնոլոգիական հանրահայտ նորարարությունների հեղինակներ են»,- ասել է վարչապետը ՏՏ 23-րդ համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT 2019) պաշտոնական բացմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ «մեծ պատիվ է այսպիսի համաժողով հյուրընկալելը, որովհետեւ այն շատ լավ առիթ է միջազգային հանրության հետ խոսելու Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական երկիր դարձնելու ռազմավարության մասին»:
«Մեր երկրի տնտեսությունը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս պահին ունենք 7 տոկոս տնտեսական աճ, մեր երկրում տուրիզմը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս տարի ունենք տուրիզմի շուրջ 13 տոկոս աճ, տպավորիչ աճ է գրանցում նաեւ տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանումը. առաջին յոթ ամսվա կտրվածքով միջին տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը մեր երկրից աճել է 40.9 տոկոսով, իսկ բարձր տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը՝ 34.4 տոկոսով»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով կրթությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այն Հայաստանում պետք է դառնա ազգային ապրելակերպ:
«Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը կարող ենք դարձնել դրախտ տաղանդավոր մարդկանց համար»,- ասել է կառավարության ղեկավարը։
WCIT 2019-ին մասնակցում են 70 երկրից ժամանած ավելի քան 2500 առաջնորդներ, նորարարներ, քաղաքական գործիչներ, հետազոտողներ, արվեստի եւ շոու բիզնեսի ներկայացուցիչներ։

11:31 | 07.10.19 | News | 10748
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated today that “the economic revolution in Armenia will lead to a technological revolution and we will be able to turn Armenia into a real technology hub”.
“We consider this a realistic goal because many Armenians created famous technological innovations,” the Prime Minister said at the opening of the 23rd World Congress on Information Technology (WCIT) 2019.
Pashinyan underlined that “we are honored to host this congress, because it is a great chance to discuss with the international community our strategy of making Armenia a high-tech industry country”.
“The Armenian economy has recorded impressive growth – 7% as of the moment. The same goes for tourism sector, where we have around 13% growth this year, and export of technological products, where export has grown by 40.9% in the first seven months of the year. The export of high-tech products has increased by 34.4% in the same period,” Pashinyan said.
Touching on education, the Prime Minister stressed that Armenia is going to make it a national lifestyle.