14:36 | 30.09.19 | Նորություններ | 10332
Վայոց ձորի մարզի Արփի գյուղի երկրորդական փողոցները, որոնք վայրի կենդանիների «թիրախում» են հայտնվել մթության պատճառով, կլուսավորվեն:
Գյուղի գլխավոր փողոցը՝ գրեթե 2 կմ հատված, լուսավորվել է նախորդ տարի՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցության շնորհիվ: Գործընկերներն այստեղ տեղադրել են 51 LED լուսարձակ: Մեկնարկել են ծրագրի երկրորդ փուլի աշխատանքները: Եվս 60 լուսատու անհրաժեշտ կլինի՝ գյուղի չորս փողոց լուսավորելու համար: Արդյունքում կլուսավորվի 2250 մ երկարությամբ տարածք: Կլուծվեն կենսաբազմազանությամբ հարուստ բնակավայրի անվտանգության եւ համայնքային բյուջեի միջոցների խնայողության խնդիրները:
«Հեռավոր գյուղերում իրականացվող ծրագիրը միշտ դիտարկվել է էներգախնայողության, տնտեսապես արդյունավետ լինելու, քաղաքակիրթ պայմաններ ապահովելու եւ բնապահպանական տեսանկյունից: Անվտանգության թեման եւս շոշափվել է եւ ոչ՝ պատահական: Սահմանամերձ գյուղերում կա հակառակորդի վարքագծից, իսկ մյուս բնակավայրերում՝ կենդանիների հարձակումներից պաշտպանվելու խնդիր: Այս ամենն ապահովելու համար, ենթադրվում է, որ գյուղը պետք է լուսավորված լինի գոնե 80 %-ով: Իսկ դա, իր հերթին՝ ավելի մեծ ծրագիր: Շատերին հասնելու նպատակով՝ մենք խնդիրը հաճախ լուծում ենք մի քանի տարվա ընթացքում. նախ՝ գլխավոր, ապա երկրորդական փողոցները լուսավորելով: Կարեւոր է զգալ, որ այդ ամենը ծառայում է նպատակին»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Գործընկեր կառույցները շարունակում են ուշադրության կենտրոնում պահել ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը: Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում ընթանում են խնդրի բացահայտման, պլանավորման եւ իրականացման աշխատանքներ:

14:36 | 30.09.19 | Новости | 10329
В селе Арпи Вайоцдзорской области будут освещены периферийные улицы, которые оказалась «в центре внимания» диких животных из-за темноты.
Главная улица села, территория длиною около 2 км, была освещена в прошлом году при поддержке ВиваСелл-МТС и Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC). Партнеры установили здесь 51 LED фонарь.
На данный момент стартовали работы второго этапа программы. Понадобится еще 60 фонарей, чтобы осветить четыре улицы села. В результате будет освещена территория длиной 2250 м. Будут решены проблемы безопасности богатой биоразнообразием среды и экономии средств общинного бюджета.
«Реализуемая в отдаленных селах программа всегда рассматривалась с точки зрения экономической эффективности, обеспечения цивилизованных условий и экологии. Вопрос безопасности тоже затрагивался, и неслучайно. В приграничных селах есть фактор противника, а в других населенных пунктах – защиты от нападений диких животных. Чтобы обеспечить это, предполагается, что село должно быть освещено хотя бы на 80%. А это, в свою очередь, предполагает большую программу. С целью обеспечить всех мы часто решаем проблему в течение нескольких лет: сначала освещаем главные улицы, а затем – периферийные. Важно знать, что все это служит своей цели»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.