16:24 | 06.08.19 | Նորություններ | 9957
Develandoo եւ Granatus Ventures ընկերությունները գործընկերության պայմանագիր են ստորագրել, որի նպատակն է համատեղ ջանքերով նպաստել ստարտափների զարգացմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանը որպես գլոբալ հավակնություններով կենսունակ ստարտափների ստեղծման հարթակ դառնալուն։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է օգոստոսի 3-ին ՝ Հայաստանում անցկացվող «Սեւան Ստարտափ Սամմիթ 2019-ի» շրջանակում, Գրանատուս Վենչուրս ընկերության կառավարող գործընկեր Մանուկ Հերգնյանի եւ Develandoo ընկերության գործադիր տնօրեն Ալբերտ Ստեփանյանի կողմից։
Granatus Ventures-ից տեղեկացրել են, որ այսուհետ ստարտափները հնարավորություն ունեն ստանալ եւ՛ ֆինանսավորում, եւ՛ արհեստական բանականության ոլորտի փորձառություն, որը մեծապես կնպաստի նրանց զարգացմանը եւ կընդլայնի շուկայում նրանց առաջմղման հնարավորությունները։ Եւ՛ Develandoo, եւ՛ Granatus Vеntures ընկերությունները գործելու են որպես սկզբնական փուլի ներդրողներ եւ ունենալու են խորը ներգրավվածություն արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ զարգացնող ստարտափների հետ աշխատանքում։
«Մենք գիտակցում ենք ներդրումային գործընթացում այնպիսի ծառայությունների տրամադրման կարեւորությունը, որոնք իրական հավելյալ արժեք են ստեղծում պորտֆելային ընկերությունների համար։ Սա հիանալի հնարավորություն է իրենց համար, օգտագործելով այս փորձառությունը, դուրս գալու միջազգային շուկա»,- նշել է Մանուկ Հերգնյանը:
Develandoo ընկերության գործադիր տնօրեն Ալբերտ Ստեփանյանն էլ հավելել է, որ համատեղ գործընկերությունը մեծապես կնպաստի վենչուրային ներդրումների ընդլայնմանը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Հայաստանից դուրս։
Develandoo ընկերությունը արհեստական բանականության ինովացիոն լաբորատորիա է, որը մասնագիտացած է վաղ փուլում ընկերությունների ստեղծման եւ կառուցման գործընթացներում։ Այն հիմնադրվել է 2014թ. Մյունխենում։ Ընկերությունն ունի մասնաճյուղեր նաեւ Հայաստանում եւ ԱՄՆ-ում։ Այն աշխատում է տարբեր նախագծերի ուղղությամբ, որոնց հիմքում արհեստական ինտելեկտի եւ մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիական լուծումներն են:
Գրանատուս Վենչուրսը, որը հիմնադրվել է 2013 թ., Հայաստանում առաջին տեխնոլոգիական վենչուրային ընկերությունն է, որը տրամադրում է ներդրումներ, փորձառություն եւ կապեր այն ստարտափներին, որոնք իրացնում են Հայաստանի ներուժը որպես զարգացող տեխնոլոգիական հանգույց:

16:24 | 06.08.19 | News | 9898
Develandoo AI Innovation Lab and Granatus Ventures signed a partnership agreement to unite efforts and add on the boosting process of startups to empower Armenia as a viable platform to launch global businesses.
The MoU was signed by Manuk Hergnyan, Managing Partner of Granatus Ventures and Albert Stepanyan, the Chief Executive Officer of Develandoo GMBH on August the 3rd within the framework of Sevan Startup Summit 2019 currently being held in Sevan, Armenia.
Granatus Ventures informed that investee startups now will receive both funding and AI industry expertise that will boost their growth and expand the market reach. Develandoo and Granatus Ventures will operate as investors at the initial stage with active involvement in working with startups engaged in development of AI technologies.
Granatus Ventures and Develandoo will act as seed/early stage investors and will perform deep dive in the AI tech of incubated startups.
Manuk Hergnyan said: “We do recognize the importance of partnerships in deal flow origination and execution and providing value add services to our portfolio companies and this is an exceptional opportunity for them to leverage this expertise and expand globally”
In his turn Develandoo CEO Albert Stepanyan said he believes this joint partnership with Granatus will give a fresh start to the early-stage VC investments both inside and outside of Armenia.
Develandoo is the biggest consortium of AI and Data companies in Armenia, with a target to become the leading AI solutions provider in the region.
Granatus Ventures is the first technology venture capital firm in Armenia that provides investments, expertise and networks to start-ups worldwide that leverage Armenia’s potential as an emerging technology hub.