Յուլիյա Զավիլեյսկայայան
Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt ընկերությունը հունիսին մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում:
20 տարուց ավելի գործունեություն ծավալող DataArt-ն ունի մասնաճյուղեր ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։
Itel.am-ը բացվող մասնաճյուղի եւ Հայաստանի հետ կապված ակնկալիքների շուրջ Երեւանում զրուցել է DataArt ընկերության գլխավոր մենեջեր Միխայիլ Զավիլեյսկիի, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ղեկավար Յուլիյա Զավիլեյսկայայի եւ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արսեն Բաղդասարյանի հետ:
- Ձեր առաջին այցը Հայաստան այս տարվա հունվարին էր, եւ այդ ժամանակ արդեն խոսվում էր Հայաստանում գրասենյակ բացելու մտադրության մասին: Մոտ մեկուկես ամիս է անցել եւ վերադարձել եք՝ արդեն գրասենյակ բացելու հստակ որոշմամբ: Ինչպե՞ս կայացվեց որոշումը:
Միխայիլ - Արսենի հետ ծանոթացել ենք մեկուկես տարի առաջ, փոխադարձ այցելություններ ենք իրականացրել: Այդ ընթացքում DataArt-ի տարբեր մենեջերներ են Հայաստան այցելել: Շատ էինք ցանկանում համագործակցել, բայց սպասում էինք հարմար առիթի: 2019թ. սկզբին դա հնարավոր դարձավ:
Միխայիլ Զավիլեյսկին
Մեր ընկերությունը պատրաստվում էր զարգացման նոր ալիքին եւ հնարավորություն առաջացավ նոր գրասենյակ բացել: Միաժամանակ, հայաստանյան քաղաքական վերջին զարգացումները երկիրը շատ ավելի հրապուրիչ դարձրեցին ներդրումների համար: Այնպես որ, հանգամանքները առավելագույնս նպաստավոր էին, եւ մենք որոշեցինք օգտվել դրանցից:
-2018թ. մի շարք օտարերկրյա ՏՏ ընկերություններ ներկայություն հաստատեցին Հայաստանում: Արդյո՞ք նաեւ սա էր պատճառներից մեկը, որ դուք դիտարկեք այստեղ հաստատվելու հնարավորությունը:
Միխայիլ - DataArt-ն իրականում միշտ մարդկանց է հետեւում: Այս դեպքում դա Արսենն էր: Բոլոր հրապուրիչ շուկաներն այսօր զարգացման փուլում են եւ նոր շուկաներում ներկայանալու հնարավորություններ կան: Ներկայում մի շարք հնարավորություններ ենք դիտարկում նաեւ Ռումինիայում, Սերբիայում, Իսպանիայում:
-Որքանով տեղյակ եմ, ընկերությունը չունի գրասենյակ Ասիայում: Արդյո՞ք ծրագրում եք Երեւանում բացվող գրասենյակն օգտագործել ասիական շուկա մուտք գործելու համար:
Միխայիլ - Մենք փնտրում ենք կամուրջ-շուկաներ, անընդհատ նոր հնարավորություններ ենք դիտարկում, եւ եթե նեթվորքինգն ու կապերը մեզ ուղղորդեն Ասիա, մենք կարող ենք դիտարկել այդ հնարավորությունը: Այս պահին, սակայն, չունենք որեւէ հստակ ծրագիր՝ կապված ասիական շուկայի հետ:
- Ինչպիսի՞ մասնագետներ եք փնտրում Հայաստանում:
Յուլիյա - Երեւանյան գրասենյակը մեզ համար դառնալու է առաջին, այսպես կոչված, ոչ սովորական գրասենյակը, որը կհամատեղի բիզնեսի զարգացման եւ Quality Assurance-ի (ծրագրային ապահովման թեստավորում եւ որակի վերահսկում) գործառույթները:
Միխայիլ - Այս փուլում կարիք ունենք ավագ մասնագետների՝ գործընթացը սկսելու համար, բայց մեր հիմնական նպատակն է նաեւ սկսնակներին եւ նորավարտ մասնագետներին զարգացման հնարավորություններ ընձեռելը:
- Հետաքրքրված մասնագետներն ինչպե՞ս կարող են դիմել նորաբաց գրասենյակում աշխատանքի համար:
Յուլիյա - Ներկայում աշխատանքներ ենք տանում ենթակառուցվածքների կազմակերպման ուղղությամբ: Ինչ-ինչ գործընթացներ դեռեւս հեռակա են կառավարվում, քանի որ ընկերության աշխատանքները խորը ինտեգրված են՝ անկախ աշխարհագրական դիրքից:
Հայաստանում առաջիկայում կունենանք առանձին մասնագետ, որը կկարողանա հանդիպել աշխատանքով հետաքրքրվող թեկնածուներին եւ պատմել ընկերության մասին:
Միխայիլ - Ընկերությունը երկու ուղղությամբ է աշխատում: Առաջինը՝ կոնկրետ թափուր աշխատատեղի մասին հայտարարություն ենք տեղադրում: Մյուս կողմից՝ սիրում ենք նոր մարդկանց հետ ծանոթանալ եւ համագործակցության հնարավորություններ քննարկել: Այնպես որ, հետաքրքրվող մասնագետները կարող են ուղղակի ծանոթանալ հայաստանյան մեր գործընկերների հետ: Գրասենյակը դեռ փոքր է եւ թվարկածս երկու տարբերակներն էլ հնարավոր են:
-Մինչեւ տարեվերջ որքա՞ն մասնագետ եք պլանավորում աշխատանքի ընդունել հայաստանյան գրասենյակում:
Յուլիյա - 30 աշխատակից ունեցող գրասենյակն այն տարբերակն է, որն ամենահարմարն է զարգացման շրջան տեղափոխվելու համար: Մեծ գրասենյակների դեպքում ավելի դժվար է, քանի որ նրանք ունեն ինտեգրման, աշխատակիցների նեթվորքինգի հետ կապված խնդիրներ:
Միխայիլ - Նշեմ, որ 3 տարվա մակարդակով պլանավորում ենք 100+ աշխատակից ունենալ հայաստանյան գրասենյակում: Լավ գրասենյակի չափը մեզ համար 120 աշխատակիցներից բաղկացած թիմն է:
Արսեն Բաղդասարյանը
Արսեն - Հավատացնում եմ, որ DataArt ընկերության հայաստանյան գրասենյակում մարդիկ իսկապես հաճույքով կաշխատեն: Իմ կողմից ամեն բան կանեմ, որպեսզի ընկերությունն այստեղ աշխատանքի առաջարկների վարկանիշներում լինի առաջատար, զարգանա եւ իրականացնի բոլոր սպասումները:
-Որքանո՞վ է Հայաստանի կառավարությունը ձեզ աջակցում:
Յուլիյա – ՀՀ կառավարության կողմից նման հյուրընկալությունն ու թափանցիկությունը, ինչպես նաեւ օգնելու ցանկությունը, շատ հրապուրիչ է: Հույս ունեմ, որ գրասենյակն արագ կզարգանա, քանի որ այստեղ մեծ թվով հետաքրքիր մարդկանց ենք արդեն հանդիպել, ինչը հիանալի հիմք է, որ գրասենյակը փորձառու մասնագետներով համալրվի եւ DataArt-ի գլոբալ ընտանիքին հաղորդի ազգային կոլորիտ:
Արսեն - Հուսով եմ, որ նոր կառավարության հետ մեր համագործակցությունը կլինի փոխօգնության տեսքով: Ցանկանում եմ, որ ՏՏ ոլորտի ընկերություններին արտոնություններ տրամադրող օրենքը, որը ներկայում քննարկման փուլում է, հաստատվի: Այդ արտոնությունների շնորհիվ վերջին 4 տարիներին կրկնակի աճել է ՏՏ ընկերությունների թիվը:
Նարինե Դանեղյանը զրուցում է DataArt-ի ներկայացուցիչների հետ
Միխայիլ - Կառավարությունը մեզ աջակցել է այնքանով, որ հրավիրել է մեզ այստեղ:
Կառավարության՝ բիզնես միջավայրի օպտիմալացման եւ հարկերի կրճատման մտադրությունը բավական հրապուրիչ է, քանի որ այլ երկրներում տեսնում ենք հակառակը:
DataArt-ն ընկերություն է, որտեղ աշխատում են ոչ թե ինչ-որ գրասենյակում, այլ ինչ որ գրասենյակից: Մեզ համար մարդիկ առաջին տեղում են, եւ այս համատեքստում կարծում ենք, որ Հայաստանում մեզ լավ կզգանք:

10:00 | 14.03.19 | Интервью | exclusive 113230
Компания DataArt, предлагающая IT решения в сферах финансов, здравоохранения, туризма, медиа и интернета вещей (IoT), в июне откроет филиал в Армении.
DataArt работает более 20 лет, филиалы компании действуют в более чем 20 странах, в том числе - в США, Великобритании, России, Украине, Аргентине.
Itel.am побеседовал в Ереване с главным менеджером компании DataArt Михаилом Завилейским, с HRM руководителем Юлией Завилейской и директором филиала DataArt в Армении Арсеном Багдасаряном.
- Ваш первый визит в Армению состоялся в январе этого года, и уже тогда обсуждалось намерение открыть офис в Ереване. Спустя 1,5 месяца вы вернулись с конкретным намерением открыть офис. Как было принято это решение?
Михаил: Мы познакомились с Арсеном полтора года назад, осуществили взаимные визиты. В этот период менеджеры DataArt посещали Армению. Мы очень хотели сотрудничать, но ждали удобного повода. В начале 2019 года это стало возможно.
Михаил Завилейский Михаил Завилейский
Наша компания готовилась к новой волне развития, и появилась возможность открыть новый офис. В то же время, последние политические развития в Армении сделали страну очень привлекательной для инвесторов. Так что обстоятельства были очень благоприятными, и мы решили воспользоваться этим.
- В 2018 году несколько иностранных IT-компаний пришли в Армению. Повлияло ли это как-то на ваше решение?
Михаил: DataArt всегда следует за людьми. В этом случае это был Арсен. Сегодня есть возможности представиться на новых рынках. На данный момент мы рассматриваем возможности в Румынии, Сербии, Испании.
- Насколько мне известно, у компании нет офиса в Азии. Планируете ли вы использовать офис в Ереване для выхода на азиатский рынок?
Михаил: Мы ищем рынки-мосты, постоянно анализируем новые возможности, и, если нетворкинг и связи направят нас в Азию, мы можем рассмотреть эту возможность. Однако на данный момент у нас нет какой-либо специальной программы, связанной с азиатским рынком.
- Каких именно специалистов вы ищете в Армении?
Юлия: Армянский офис для нас станет первым, так сказать, необычным офисом, который совместит функции развития бизнеса и Quality Assurance (тестирование программного обеспечения и контроль качества).
Михаил: На данном этапе мы нуждаемся в старших специалистах, чтобы начать процесс, но наша основная цель – предоставить возможности развития начинающим специалистам.
- Как специалисты могут подать заявку на работу в вашем офисе?
Юлия: В настоящее время мы ведем работы по организации инфраструктур. Некоторыми процессами мы пока управляем удаленно, так как процессы в нашей компании глубоко интегрированы, независимо от географического расположения.
Юлия Завилейская Юлия Завилейская
В ближайшем будущем у нас будет отдельный специалист в Армении, который будет встретиться с заинтересованными работой кандидатами и рассказывать о компании.
Михаил: Мы работаем в двух направлениях. Первое - размещаем объявление о конкретном вакантном месте. С другой стороны, мы любим знакомиться с новыми людьми и обсуждать возможности сотрудничества. Так что, заинтересованные специалисты могут знакомиться с нашей деятельностью в Армении. Офис еще мал, и оба отмеченных мною варианта возможны.
- Сколько специалистов вы планируете нанять в ереванский офис до конца года?
Юлия: Офис с 30 сотрудниками - самый удобный вариант для перехода в этап развития. В случае с большими офисами труднее из-за проблем с интеграцией, нетворкинга сотрудников.
Михаил: В течение 3 лет мы планируем нанять 100+ сотрудников в армянском офисе. Оптимальный вариант для нас – команда, состоящая из 120 сотрудников.
Арсен Багдасарян Арсен Багдасарян
Арсен: Заверяю, что в армянском офисе компании DataArt люди действительно будут работать с удовольствием. Я сделаю все необходимое, чтобы компания лидировала в рейтинге вакансий, развивалась и реализовывала все ожидания.
- Поддерживает ли вас правительство Армении?
Юлия: Гостеприимство и прозрачность со стороны армянского правительства, а также желание помочь, очень привлекают. Надеюсь, что офис будет развиваться быстро, так как мы уже встретились с большим количеством интересных людей. Это является прекрасной основой, чтобы найти опытных сотрудников и придать DataArt национальный колорит.
Арсен: Надеюсь, наше сотрудничество с новым правительством Армении будет осуществляться по принципу взаимной поддержки. Желательно, чтобы закон, предоставляющий льготы компаниям сферы IT, находящийся сейчас на стадии обсуждения, был утвержден. Благодаря этим льготам за последние 4 года число IT компаний увеличилось вдвое.
Нарине Данегян беседует с представителями DataArt Нарине Данегян беседует с представителями DataArt
Михаил: Правительство поддержало нас тем, что пригласило сюда. Намерение правительства оптимизировать бизнес-среду и сократить налоги достаточно привлекательно, так как в других странах мы видим обратное.
DataArt – это компания, в которой работают не в каком-либо офисе, а из офиса. Для нас на первом месте – люди, и в этом плане мы считаем, что нам будет хорошо в Армении.